Kiedy myślimy o własnym domu, to często bardziej skupiamy się na jego walorach estetycznych niż na samej funkcjonalności. Tymczasem to właśnie funkcjonalność powinna być głównym kryterium wyboru projektu, bo od niej w największym stopniu zależy komfort przyszłych domowników. Czy dom parterowy spełnia te założenia?

Dom parterowy – dla kogo?

Parterowy budynek to bardzo korzystne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych, schorowanych i z niepełnosprawnościami. W takim domu nie ma schodów – wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, ewentualnie budynek może mieć jeszcze dodatkowo piwnicę. Sprawdzi się to także w przypadku rodzin, które cenią sobie wspólne spędzanie czasu, ponieważ strefa dzienna oraz prywatne pokoje nie są tak wyraźnie oddzielone jak w domach piętrowych, a to sprzyja integracji domowników.

Kolejny plus to dostęp do ogrodu – z każdego pokoju, a nie tylko z salonu, można zrobić wyjście na taras.

Wygodnie zaplanowana przestrzeń

Dom parterowy nie musi być duży, by zapewnić lokatorom przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb. Standardowo taki dom ma około 100-120 m2, a miejsce, które w przypadku budynku piętrowego przypadłoby na schody, można wykorzystać na pomieszczenie gospodarcze, dużą spiżarnię czy dodatkową łazienkę.

Nowoczesne projekty domów piętrowych, dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, mają zwykle atrakcyjnie zaaranżowaną część dzienną, obejmującą salon, kuchnię i jadalnię, z dużymi przeszkleniami i bezpośrednim wyjściem do ogrodu, drugą część budynku tworzą pokoje sypialne dla wszystkich domowników. Mimo niezbyt dużej powierzchni często możliwe jest wydzielenie osobnej łazienki dla gości, przestronnej garderoby przy głównej sypialni oraz oddzielnych pomieszczeń gospodarczych. Bryła domu może jeszcze obejmować garaż z jednym albo dwoma stanowiskami.

Jedna kondygnacja lepsza?

Wiele projektów domów parterowych uwzględnia możliwość późniejszej adaptacji poddasza albo dobudowy drugiej kondygnacji, więc nie powinno być problemu, jeśli po pewnym czasie okaże się, że taki budynek jest jednak za mały. Z drugiej strony, bardzo duże domy parterowe wymuszają obecność licznych ciągów komunikacyjnych, które mogą niepotrzebnie zajmować przestrzeń – źle zaprojektowany, rozległy dom będzie mniej funkcjonalny od piętrowego budynku o zwartej bryle.

Poprzedni artykułMikroapartementy we Wrocławiu coraz popularniejsze
Następny artykułMalowanie salonu – pomysły i porady na zmianę aranżacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj