Jednym z trendów, jakie można zauważyć na wrocławskim rynku mieszkań deweloperskich, jest rosnąca popularność mikroapartamentów określanych również mianem mikrokawalerek. Co warto wiedzieć na ten temat i czy zakup takiego lokalu się opłaca?

Mikroapartament a małe mieszkanie – jakie są różnice?

Niejeden deweloper we Wrocławiu zdecydował się na wprowadzenie do swej oferty mikroapartamentów, które z prawnego punktu widzenia są lokalami użytkowymi. Jak przypominają specjaliści z firmy deweloperskiej Ronson, przepisy jasno stanowią, że minimalna powierzchnia mieszkania ma wynosić 25 m kw. Tymczasem mikroapartamenty mają powierzchnię 12-20 m kw. Status nieruchomości przekłada się także na kwestie związane z podatkiem VAT. Kupując mieszkanie od dewelopera we Wrocławiu, nabywca płaci 8 proc. VAT-u. W przypadku lokali użytkowych stawka ta wynosi 23 proc. Warto ponadto przypomnieć, że o ile w mieszkaniu można się zameldować, o tyle w lokalach użytkowych takiej opcji nie ma.

Mikroapartementy – dla kogo?

Każdy deweloper we Wrocławiu, który w swojej ofercie ma mikroapartamenty, wskazuje, że najczęściej tego typu nieruchomości kupowane są myślą o najmie. Niedużymi powierzchniami do wynajęcia zainteresowani są studenci, ale spora grupa chętnych wywodzi się też spośród turystów. W rachubę wchodzi zarówno najem długoterminowy, jak i na krótszy okres. Mikroapartamenty są poza tym kupowane przez osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie stać ich na większe lokum oraz przez tych, którzy wkraczają w jesień życia i chcą obniżyć koszty utrzymania.

Opcja wykończenia pod klucz

Standardem, jaki wprowadza praktycznie każdy deweloper we Wrocławiu, jest oferta w postaci pakietu wykończeniowego. Oznacza to dokładnie tyle, że można wprowadzić się do mikroapartamentu gotowego do zamieszkania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Firmy wykończeniowe i projektowe współpracujące z deweloperami dbają o zagospodarowanie wnętrz w przemyślany sposób, co przy ograniczonych powierzchniach ma duże znaczenie.

Poprzedni artykułPłyty na plac zabaw jako bezpieczna nawierzchnia
Następny artykułProjekty domów parterowych – wygoda i funkcjonalność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj