Uniwersalne i wszechstronne w zastosowaniu sprężarki śrubowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach działalności. Znajdują one zastosowanie między innymi w fabrykach opakowań i w zakładach przemysłowych. Jaka jest zasada ich działania?

Czym jest sprężarka śrubowa?

W technologii sprężania gazów ważne miejsce zajmują sprężarki śrubowe, jak te dostępne w szerokiej ofercie firmy AERZEN. Wszystkie są nowoczesnymi urządzeniami, w których zachodzi proces sprężenia gazu w wyniku obracania się śrub sprężarki. Są dwuwałowymi maszynami rotacyjnymi, wykorzystującymi zasadę przepływu wyporowego ze sprężaniem wewnętrznym, z wymuszony tłoczeniem. Głównym źródłem ich mocy napędzającej są obracające się śruby.

Sprężarka zasysa powietrze z zewnątrz, które trafia do filtra oczyszczającego je ze szkodliwych cząsteczek. Następnie zostaje ono poddane kompresji i wtłaczane jest do przestrzeni powstającej między obracającymi się śrubami. Zachodzi sprężenie, ponieważ gaz zostaje skompresowany poprzez zmniejszanie się wolnej przestrzeni. Ostatecznie w wyniku działania sprężarki śrubowej i jej ciągłego, płynnego ruchu, powstaje wysokociśnieniowy strumień sprężonego powietrza.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Zasadniczy wyróżnia się sprężarki olejowe i bezolejowe. Sprężarka z instalacją z systemem olejowym wykorzystuje olej do oczyszczania, schładzania, nasmarowania, zabezpieczenia i ochrony. Takie sprężarki mogą pracować w trybie ciągłym, przez 24 godziny na dobę, o ile będą miały wymieniany olej po określonym, zalecanym czasie pracy.

Produktem działania sprężarki śrubowej olejowej jest mieszanina oleju i powietrza. Wszystko to trafia do filtra, który pełni funkcję pierwszej fazy separacji. Mieszanka poddawana jest potem działaniu siły odśrodkowej oraz szybkim zmianom kierunku, przez co uzyskiwane jest oczyszczone sprężone powietrze, a odseparowany olej trafia do komory i wykorzystywany jest ponownie po schłodzeniu i przeflitrowaniu.

Natomiast sprężarki śrubowe bezolejowe nie wykorzystują w swoim działaniu oleju w komorze sprężającej. Zamiast wtrysku oleju funkcjonuje w nich wtrysk wody lub sprężone powietrze jest chłodzone wodą bądź powietrzem w chłodnicach międzystopniowych. Takie sprężarki są wykorzystywane m.in. w produkcji papierniczej i w przemyśle farmaceutycznym.

Poprzedni artykułMikrobusy z kierowcą na grupowe wyjazdy firmowe to dobry pomysł?
Następny artykułRynek telefonów cały czas się zmienia. Czy to dobrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj