Wiele pań odwleka farbowanie włosów w ciąży w obawie przed szkodliwością farb i zawartych w nich chemicznych substancji. Czy koloryzacja włosów w tym szczególnym czasie rzeczywiście jest ryzykowna? Niezupełnie – wiele zależy od wybieranych produktów oraz ostrożności podczas zabiegu. Chociaż opinie są podzielone, nowoczesne farby nie zawierają składników, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

W internecie można znaleźć różne odpowiedzi na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży – opinie lekarzy bywają podzielone, a wszystko ze względu na fakt, że skład produktów używanych do koloryzacji znacznie zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Kiedyś farbowanie włosów rzeczywiście nie było wskazane dla pań spodziewających się dziecka. Dodawany do farb amoniak miał szkodliwy wpływ, i to nie tylko na włosy.

Dziś trudno już znaleźć farbę, w której znajduje się amoniak. Składnik ten, podobnie jak wiele innych silnych chemikaliów, został zastąpiony substancjami o równie dobrej skuteczności, jednak znacznie delikatniejszym działaniu. To dlatego stosując nowoczesne farby, koloryzacja włosów w żaden sposób nie zagraża rozwijającemu się maleństwu.

Co może być powodem rezygnacji z koloryzacji włosów w ciąży?

Pomimo tego, że farbowanie włosów w ciąży nie stwarza żadnego zagrożenia dla dziecka, niektóre kobiety decydują się na przełożenie zabiegu koloryzacji. Jakie są ku temu powody? Jednym z najczęstszych jest profilaktyka. Panie w obawie o zdrowie dziecka chcą uchronić je przed wszelkimi czynnikami, które mogą mieć na nie wpływ. Chociaż farby go nie wywierają, kobiety wyczekujące potomstwa mogą chcieć otoczyć je szczególną troską, rezygnując nawet z bezpiecznych czynników.

Zdarza się również, że za przełożeniem terminu koloryzacji przemawia osłabienie związane z ciążą i złe samopoczucie przyszłej mamy. W takich sytuacjach nie warto zmuszać się do wywiązywania z wcześniej założonych planów. Przy osłabionym samopoczuciu ciężarnej utrzymanie produktów na włosach przez dłuższy czas, siedzenie w bezruchu czy silne zapachy farby mogą być nadmiernie męczące.

W ciąży, a zwłaszcza na jej początkowych etapach, w organizmie kobiety szaleje prawdziwa burza hormonalna. Co ważne, a zarazem ciekawe, może mieć ona wpływ nie tylko na samopoczucie czy tak zwane zachcianki na nietypowe przekąski. Hormony wpływają również na kondycję włosów. W ciąży mogą one inaczej reagować na kontakt z farbą, przez co efekty koloryzacji mogą być trudne do przewidzenia.

Ostrożnie wybieraj produkty do koloryzacji

Farbowanie włosów w ciąży jest całkowicie bezpieczne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich produktów do koloryzacji. Przede wszystkim wystrzegaj się farb z zawartością szkodliwego amoniaku. Szukaj produktów o delikatnym działaniu, które nie osłabi Twoich włosów i nie będzie mieć żadnego wpływu na Twoje zdrowie czy samopoczucie. Jeśli to możliwe, warto rozważyć rezygnację z trwałych farb na rzecz delikatniejszych tonerów czy pianek do koloryzacji.

Zanim przystąpisz do nakładania farby na włosy, koniecznie pamiętaj o dwóch ważnych rzeczach.

  1. Zawsze, zwłaszcza w ciąży, wykonaj najpierw próbę uczuleniową. Nałóż niewielką ilość farby na niewidoczny fragment skóry, na przykład za uchem lub w okolicach łokcia. Jeśli po upływie określonego czasu nie wystąpi żadna niepożądana reakcja alergiczna, dopiero wtedy możesz bezpiecznie przystąpić do koloryzacji włosów.
  2. Zanim wymieszasz ze sobą składniki farby, upewnij się, że znajdujesz się w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu. Chemiczne składniki, choć nie wpływają na zdrowie rozwijającego się dziecka, mogą mieć silny i drażniący zapach. Jego długie wdychanie osłabi Twoje samopoczucie, a nawet wywoła zawroty głowy.
Poprzedni artykułMłyny bijakowe i ich zastosowanie w produkcji pelletu
Następny artykułPrzyciemnianie szyb — co o tym mówi prawo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj