Czy przyciemnianie szyb jest legalne?
Praktycznie każda modyfikacja samochodu wiąże się z wątpliwościami ze strony właściciela, który nie chce złamać prawa poprzez jej wprowadzenie. Jak to wygląda w przypadku przyciemniania szyb? Aby się o tym dowiedzieć trzeba udać się do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Kluczowy jest tu art. 66 ust. 1 pkt 5, który brzmi: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.
W tym fragmencie warto skupić się na słowach dotyczących zapewnieniu dostatecznego pola widzenia kierowcy. Szyby muszą więc oferować odpowiednią przepuszczalność światła, dzięki czemu możliwa jest pełna obserwacja otoczenia. Szyby można więc przyciemnić ale do pewnego stopnia.
Jak bardzo można przyciemnić szyby w samochodzie?
Aby przyciemnianie szyb było legalne, przepuszczalność światła musi wynosić co najmniej 70%. Nie dotyczy to jednak wszystkich szyb w samochodzie. Tymi ograniczeniami objęta jest tylko szyba czołowa oraz szyby boczne umieszczone w przedniej części samochodu. Szyba tylna oraz boczne z tyłu nie są objęte żadnymi ograniczeniami. W ich wypadku można zdecydować się nawet na praktycznie zerową przepuszczalność. Gdy przepuszczalność światła przez szyby przednie będzie niższa od dopuszczalnej, to trzeba liczyć się z mandatem. Dodatkowo zatrzymaniu ulegnie dowód rejestracyjny, który kierowca odzyska po doprowadzeniu auta do legalnego stanu.