Potencjalny wpływ oświetlenia ulicznego LED na zdrowie i środowisko był gorącym tematem dyskusji w ciągu ostatniego roku. Wraz z rozwojem tej dyskusji pojawiło się wiele błędnych przekonań i błędnych opisów faktów dotyczących LED. Zebraliśmy szereg pomocnych materiałów na ten temat, aby rzucić nieco światła i wyjaśnić niektóre z najbardziej powszechnych mitów na temat oświetlenia ulicznego LED.

Mit: Latarnie LED są bardziej szkodliwe dla ludzi i zwierząt niż inne rodzaje latarni.

Latarnie LED nie są bardziej szkodliwe dla ludzi i zwierząt niż inne rodzaje latarni. Problemem nie jest rodzaj źródła światła, ale ilość emitowanego światła, które mieści się w krótkiej, często określanej jako „niebieska”, części widma. W przeciwieństwie do innych typów latarni, latarnie LED oferują możliwość kontrolowania ilości emitowanego światła o krótkiej długości fali.

Oświetlenie naszych ulic za pomocą czystego, białego klastra LED zamiast dobrze znanego, pomarańczowego, wysokoprężnego źródła sodowego to m.in:

  • Niższe koszty utrzymania – żywotność 100 000 godzin w przypadku przeciętnej diody LED zmniejsza ilość odpadów.
  • Brak substancji chemicznych w diodach LED, jak w przypadku tradycyjnych lamp
  • Więcej światła na wat niż jakiekolwiek inne źródło światła przy mniejszym zużyciu energii do wytworzenia światła
  • Brak rozgrzewania, mniej wytwarzanego ciepła i możliwość „gorącego startu” w przypadku przerwy w dostawie energii
  • Zwiększone poczucie bezpieczeństwa osobistego w nocy dzięki lepszemu rozpoznawaniu otoczenia
  • Kierunkowa wiązka światła oznacza, że domy będą mniej narażone na wpływ oświetlenia z zewnątrz
  • Lampy uliczne LED mogą być przyciemniane tam, gdzie jest to uznane za bezpieczne, aby osiągnąć jeszcze większe oszczędności lub mogą być responsywne, uruchamiane przez pieszego lub pojazd.

Mit: Każde światło o krótkiej długości fali jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Wręcz przeciwnie, światło o krótkiej długości fali jest podstawowym składnikiem świata przyrody. Jest ono obecne w świetle słonecznym i wykazano, że odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych, takich jak wpływ na rytm okołodobowy (nasz 24-godzinny „zegar biologiczny”, który kontroluje cykle snu i czuwania). Istnieje obawa, że zbyt duża ekspozycja na światło o krótkiej długości fali w godzinach nocnych może zaburzyć rytm snu i wywołać inne niepożądane skutki.

Oszczędność pieniędzy dzięki oświetleniu LED

Główną zaletą oświetlenia LED jest to, że zużywa ono znacznie mniej energii niż tradycyjne metody oświetlenia, dlatego jest znacznie tańsze w eksploatacji. Oświetlenie uliczne może stanowić nawet 40% rachunku za energię elektryczną w mieście. Miasto Los Angeles szacuje, że dzięki przejściu na oświetlenie LED każdego roku zaoszczędzi około 7 milionów dolarów na energii i 2,5 miliona dolarów na kosztach utrzymania. Kiedy burmistrz Bloomberg ogłosił przejście na Lampy uliczne LED w Nowym Jorku, oszacował, że miasto zaoszczędzi 6 milionów dolarów na kosztach energii i 8 milionów dolarów na konserwacji.

Korzyści wynikające z przejścia na oświetlenie LED

Poza oczywistymi korzyściami w postaci znacznie wydłużonej żywotności, mniejszej ilości czynności konserwacyjnych i nawet 85% oszczędności energii, miasta dostrzegają inne korzyści płynące z zastosowania oświetlenia ulicznego LED. Ponieważ Lampy uliczne LED emitują kierunkową wiązkę światła, a nie rozproszoną poświatę, jak tradycyjne lampy, zmniejszają zanieczyszczenie światłem, ponieważ mniej światła ucieka do nieba. Kolejną zaletą kierunkowego światła jest to, że lampy uliczne nie będą już świecić w kierunku domów ludzi.

Diody LED są bardzo elastyczne, co pozwala projektantom tworzyć elastyczne otoczenie i innowacyjne efekty. Przykładem może być oświetlenie uliczne, które może zmieniać się wraz z pogodą w danym sezonie lub zapewniać dodatkowy świąteczny kolor w dni wolne od pracy. Niektóre miasta wykorzystały Lampy uliczne LED do stworzenia sprytnych efektów, takich jak zwiększenie jasności, gdy ktoś przechodzi obok, lub zintegrowanie systemów, które ostrzegają urzędników, gdy trzeba je wymienić. PO więcej informacji zapraszamy na stronę slimled.pl/lampy-uliczne.

Poprzedni artykułW jakie środki czystości musisz zaopatrzyć swoją firmę? Podpowiadamy!
Następny artykułJakie są zalety oświetlenia LED? Odpowiadamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj