Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją kontenerów na odpady oraz pojemników przeznaczonych do transportu ładunków oferują zróżnicowany asortyment. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa kontenerów są modele hakowe. Do czego są używane i jakie materiały można w nich gromadzić?
Rodzaje i pojemności kontenerów hakowych
Kontenery z hakowym systemem załadunku dostępne są w wersji otwartej lub zakrytej – z pokrywą otwieraną mechanicznie. Występują w różnych pojemnościach: od 5 m3 nawet do 20 m3. Istnieje również możliwość wykonania kontenera na specjalne zamówienie. Wielkość pojemnika jest uzależniona od rodzaju gromadzonych w nim odpadów, a także indywidualnych potrzeb klientów. Oprócz klasycznych kontenerów hakowych na rynku dostępne są również pojemniki specjalne.
Zastosowanie kontenerów hakowych
Dostępne obecnie na rynku kontenery hakowe na odpady mogą być wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie. Pojemniki stalowe z hakowym systemem załadunku służą między innymi do składowania odpadów komunalnych, opakowaniowych, wielomateriałowych, przemysłowych, a także makulatury, folii, drewna, stłuczki szklanej czy odpadów biodegradowalnych. Kontenery hakowe są używane również do gromadzenia odpadów poremontowych, wielkogabarytowych czy gruzu i powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorstwa budowlane. Z kolei pojemniki specjalne są używane przez zakłady przemysłowe czy przedsiębiorstwa produkcyjne – służą do transportu pyłów, odpadów płynnych oraz półpłynnych.
Budowa kontenerów o hakowym systemie załadunku
Kontenery hakowe różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale także budową oraz wyposażeniem. Dostępne na rynku modele mogą mieć jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe drzwi, uchylną klapę na poziomych zawiasach, otwieraną burtę lub drzwi na boku. Modele zamknięte mogą także posiadać specjalne otwory wrzutowe, które umożliwiają wprowadzenie towarów do środka. Drzwi z kolei mogą zamykać się niezależnie lub tylko po jednej stronie. Kontenery otwarte, służące do przechowywania odpadów komunalnych, biodegradowalnych oraz stłuczki szklane, często są dodatkowo wyposażone w zwijaną plandekę lub siatkę – posiadają specjalne haczyki zamontowane po obwodzie pojemnika. Z kolei kontenery zamknięte, zgodne z normą DIN 30722, mogą posiadać dach stalowy (rozsuwany, stały lub uchylany za pomocą siłownika hydraulicznego albo dźwignika).
Charakterystyka kontenerów specjalnych
Bardziej skomplikowaną budową charakteryzują się kontenery specjalne, np. służące do przewozu ładunków przestrzennych, pyłów i odpadów płynnych. Ze względu na właściwości przewożonych materiałów muszą też być wykonane bardzo szczelnie i gwarantować bezpieczny transport. Pojemniki te mogą być wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym są w stanie wytrzymać duże obciążenie. W zależności od potrzeb, kontenery hakowe mogą również posiadać otwory technologiczne, podwójne dno z sitem odciekowym i zaworem spustowym.