Napęd na cztery koła przez długi czas kojarzył się autami terenowymi – słusznie zresztą, ponieważ był spotykany praktycznie tylko w tego typu pojazdach. Obecnie jest rozwiązaniem stosowanym również i w innych samochodach.

Zwiększona przyczepność

Jedną z największych zalet, jakimi odznaczają się auta 4×4, jest zwiększona przyczepność. Oznacza to, że lepiej radzą one sobie na wymagających nawierzchniach, np. na terenach górskich, gdzie w miesiącach zimowych panują trudne warunki jazdy. Dodatkowo samochody wyposażone w napęd na cztery koła świetnie się sprawdzają na krętych drogach, przez co mniejsze jest ryzyko wpadnięcia w poślizg. Kierując autem 4×4, łatwiej jest pokonać rozmaite przeszkody w postaci dziur, kałuż czy wysokich krawężników.

Wolniejszy spadek wartości

Wolniejszy spadek wartości w porównaniu z autami z napędem na jedną oś to mocny argument, jaki wyróżnia samochody 4×4. Używane egzemplarze w dobrym stanie technicznym trzymają cenę. Z jednej strony wiąże się to z większym wydatkiem przy zakupie, a z drugiej strony przekłada się na dobrą cenę przy sprzedaży pojazdu.

Droższa eksploatacja

Decydując się na zakup samochodu z napędem na cztery koła, trzeba koniecznie brać poprawkę na to, że jego utrzymanie kosztuje więcej niż auta z napędem na jedną oś. Rosną nie tylko wydatki na paliwo, ale również i na serwis. Wynika to z tego, że napęd 4×4 jest złożoną i skomplikowaną konstrukcją.

Auto 4×4 – dla kogo?

Eksperci z serwisu Używane Jak Nowe przypominają, że samochód zawsze powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, co odnosi się również do aut z napędem na cztery koła. Kierowca musi przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób pojazd będzie wykorzystywany i po jakich nawierzchniach będzie się najczęściej poruszał. Samochód 4×4 niekoniecznie jest dobrym pomysłem w przypadku typowej jazdy po mieście, ale za to może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które sporo podróżują lub są wielbicielami off-roadu. Przy tej okazji trzeba też zastanowić się nad kwestią sfinansowania zakupu auta.

Poprzedni artykułSzybkie i skuteczne zmywanie w zmywarkach gastronomicznych
Następny artykułCo dostarczają naturalne suplementy diety?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj