FreeSync 2 – w poszukiwaniu idealnej płynności

Każdy fan gier wideo, zarówno ten grający sporadycznie, jak i profesjonalista oczekuje jak najlepszej jakości grafiki i płynności obrazu w rozgrywce. Z pomocą przychodzą tutaj zarówno rozwiązania sprzętowe takie, jak szybkie karty graficzne, procesory czy coraz doskonalsze monitory. To jednak nie wszystko. Potrzebne jest coś jeszcze, a mianowicie odpowiednia synchronizacja obrazu pomiędzy komputerem a monitorem. Takim rozwiązaniem jest AMD Radeon FreeSync 2, które we współpracy z urządzeniami firmy Samsung oferuje najwyższej jakości obraz, bez przycięć i opóźnień reakcji.

Zadania specjalne

Rolą karty graficznej w komputerze, w dużym uproszczeniu jest przygotowanie poszczególnych klatek obrazu do wyświetlania i przesłanie ich do monitora. Tymczasem, monitor ma swoją częstotliwość odświeżania, która niekoniecznie jest w pełni zsynchronizowana z układem graficznym. W efekcie, pomimo wysokiej jakości obu urządzeń, gracz musiał borykać się z rozrywaniem obrazu, przycięciami i opóźnieniem reakcji. Zadaniem technologii FreeSync, opracowanej przez AMD jest synchronizacja częstotliwości odświeżania monitora z częstotliwością pracy procesora graficznego. Dzięki temu wyświetlany obraz jest płynny, wyeliminowane zostają przeskoki i przycięcia. Na jakości zyskuje rozgrywka – doznania gracza są lepsze, a profesjonaliści mogą mieć pewność, że wynik zależy tylko od ich dyspozycji. Kolejna generacja tej technologii – AMD FreeSync 2 – zapewnia dynamiczną kontrolę odświeżania w połączeniu z HDR.

Pełna synchronizacja

AMD FreeSync wymaga zarówno monitora, jak i karty graficznej obsługujących tę technologię. Firmy Samsung i AMD zawarły strategiczne partnerstwo, dzięki któremu monitory marki Samsung idealnie współpracują z kartami graficznymi Radeon.

– Wysoka rozdzielczość, czas reakcji i częstotliwość odświeżania to bardzo istotne parametry monitorów dla graczy. Jednak, żeby obraz był doskonały konieczna jest także właściwa współpraca pomiędzy wyświetlaczem a kartą graficzną. Ta zapewniona jest właśnie przez FreeSync 2, który eliminuje wszelkie błędy wynikające z niewłaściwej synchronizacji. Wszelkie lagi czy artefakty mogą zaważyć na wyniku rozgrywki np. w CS: GO. Nawet najmniejsze przycięcie obrazu to dekoncentracja i szansa dla przeciwnika – zapewnia Piotr Lipski, menedżer zespołu PRIDE, czołowej polskiej drużyny w Counter Strike: Global Offensive.

Sprzęt dla najlepszych

Pierwszymi monitorami na rynku wykorzystującymi technologię AMD Radeon FreeSync 2 są wyświetlacze z najnowszej gamy Samsung QLED Gaming Monitors – Samsung CHG70 i Samsung CHG90. CHG70 to pierwszy zakrzywiony monitor QLED, w którym połączono technologie HDR i kropek kwantowych z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze uzyskują przestrzeń o wyższej jasności (wartość szczytowa sięgająca 600 nitów), wyraźniejszym obrazie (rozdzielczość 2560×1440 WQHD) i większej intensywności świetlnej, co pozwala uwypuklić nawet najmniejsze niuanse wizualne zarówno w jasnych, jak i ciemnych scenach. Monitory dostępne są w wersjach 27 i 31,5 cala.

Monitor CHG90 z kolei wprowadził nowy standard zaawansowanych wyświetlaczy do gier. Dzięki współczynnikowi proporcji ekranu 32:9 i rozdzielczości podwójnego Full HD (DFHD) 3840×1080, 49-calowy ekran skutecznie poszerza pole gry. Monitor ten wyznacza standardy – jest najszerszym modelem w asortymencie wyświetlaczy gamingowych firmy Samsung. CHG90 oferuje wygodną dla oka krzywiznę 1800R i wyjątkowo szeroki kąt widzenia 178 stopni, zapewniając świetną widoczność treści. W rezultacie gracze nie muszą już martwić się przeszkadzającą, wypadającą na samym środku obszaru gry ramką wyświetlaczy, co często ma miejsce w przypadku łączenia wielu mniejszych monitorów w celu poszerzenia widoku.

O firmie

Samsung inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie. Firma Samsung aktywnie kreuje i definiuje nowe standardy w świecie telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych, tabletów, rozwiązań cyfrowych, systemów sieciowych, pamięci, technologii LSI, półprzewodników oraz rozwiązań LED. 
Więcej informacji można znaleźć na stronach: http://samsungmedia.pl oraz http://news.samsung.com.

Poprzedni artykułEwolucja QLED TV, czyli co nowego zaoferują flagowe telewizory Samsung w 2018 roku
Następny artykułLuksus w mieszkaniu zaczyna się od podłogi. Nowość od RuckZuck: panele laminowane Villa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj