W związku z tym, że woda zalegająca na dachu stalowej hali magazynowej stanowi dodatkowe obciążenie konstrukcji, a co za tym idzie może negatywnie wpływać na wytrzymałość obiektu, już na etapie tworzenia projektu należy wybrać odpowiedni system odwadniający. Jakie metody odwodnienia stosuje się przy budowie hal stalowych?

Hale stalowe takie jak hale magazynowe, hale produkcyjne czy hale logistyczne zazwyczaj mają znaczne metraże – od kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych w górę. Większość z nich pokrywa się dachami płaskimi o równie dużych powierzchniach, które ze względu na swoją budowę muszą mieć odpowiednio skonstruowane odwodnienia.

Odwodnienia powinny szybko i skutecznie usuwać wodę pojawiającą się na połaci dachowej. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, jak wspomniano we wstępie, zalegająca woda generuje dodatkowe obciążenie na konstrukcję stalową. Jeśli to obciążenie będzie większe niż założono w projekcie, może dojść nawet do uszkodzenia dachu, a tym samym do zagrożenia zdrowia lub życia osób przebywających wewnątrz obiektu.

Powszechnie hale magazynowe wyposażane są w dwa rodzaje systemów odwodnienia – odwodnienie grawitacyjne lub podciśnieniowe. O tym, który system zostanie wybrany w konkretnym przypadku decyduje projektant, uwzględniając m.in. ukształtowanie dachu, rodzaj budynku, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, a także lokalizację obiektu i jego wymiary.

Odwodnienie grawitacyjne w halach magazynowych

Odwodnienie grawitacyjne zgodnie z nazwą wykorzystuje siłę grawitacji. Składa się z rur wykonanych z PCV lub ze stali, rynien oraz kształtek i obejm, które ułożone są pod odpowiednimi kątami, żeby zachować spadki i piony. Z założenia woda przepływa przez ten system tak, żeby została skutecznie odprowadzona z dachu.

W przypadku tego rozwiązania bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej średnicy rur i rynien z uwzględnieniem zalegającego w nich powietrza i ewentualnych zanieczyszczeń, aby nie doszło do zapchania całego układu.

Zaletami systemu grawitacyjnego są niska cena i brak konieczności serwisowania wpustów.

Odwodnienie podciśnieniowe w halach stalowych

Obiekty przemysłowe można wyposażyć również w odwodnienie podciśnieniowe. W skład systemu podciśnieniowego wchodzą:

  • wpusty dachowe,
  • rury,
  • kształtki,
  • systemy mocowania z szynami montażowymi, uchwytami i zawiesiami.

Odwodnienie działa w ten sposób, że wymusza ruch wody przez wytworzenie podciśnienia – dzięki podciśnieniu woda odprowadzana jest poza dach. Skąd jednak bierze się podciśnienie? Przegroda powietrzna znajdująca się we wpustach zamyka dopływ powietrza podczas intensywnych opadów, kiedy zostanie przekroczony określony poziom wody. Wówczas woda całkowicie wypełnia rury i przepływa przez nie dość szybko, jednocześnie oczyszczając system z zanieczyszczeń.

W tym rozwiązaniu można wykorzystać rury o mniejszym przekroju, a co za tym idzie generować mniejsze obciążenie na konstrukcje obiektu. Nie trzeba również dbać o odpowiednie spadki, więc łatwiej jest rozplanować przebieg rur.

Chcesz wybudować halę magazynową? Sprawdź ofertę Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/). To doświadczony generalny wykonawca hal stalowych, który od 20 lat tworzy hale przemysłowe różnego typu.

Poprzedni artykułCo sprawdzi się zamiast drabiny i rusztowania?
Następny artykułFalownik Deye – innowacyjne rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj