Człowiek, jak każde stworzenie na planecie, potrzebuje do życia odpowiedniej temperatury. Już w czasach prehistorycznych przodkowie żyjących dziś ludzi wiedzieli, że aby przetrwać, muszą zapewnić sobie odpowiednie warunki. Noszenie prowizorycznej odzieży, szukanie i budowa schronień przed chłodem, wynalezienie ognia – wszystko to miało na celu uchronić człowieka od zimna. I o ile dzisiejszy świat jest nieporównywalnie bardziej zaawansowany technologicznie, o tyle ludzie przez cały czas potrzebują ciepła do przetrwania i komfortowej egzystencji. Istnieją różne formy ogrzewania – m.in. węglowe, olejowe, gazowe. Jednak postęp technologiczny na tym nie poprzestaje. Pojawiają się nowoczesne urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie zadbać zarówno o ciepło we własnym domu, jak i o ekologię, na którą powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jednym z takich rozwiązań są promienniki ciepła.

Promienniki podczerwieni – co to jest i jak działa?

Promiennik podczerwieni to urządzenie, które jest przykładem innowacyjnej technologii wykorzystującej podczerwone promieniowanie krótkofalowe infrared (IR). Jeśli chodzi o budowę promienników, mają one wbudowane kwarcowo-halogenowe emitery z włóknem wolframowym, które wypełnione są gazem szlachetnym, mogącym rozgrzać się do temperatury 2000° Celsjusza! Jak to wygląda w praktyce? Elektryczne promienniki zwiększają odczucie ciepła, ale w odróżnieniu od urządzeń grzewczych, takich jak standardowe grzejniki, nie nagrzewają powietrza w pomieszczeniu, a osoby i przedmioty w nim przebywające. Nie musimy więc czekać, aż ciepło rozprzestrzeni się po całej powierzchni pomieszczenia – odczuwamy je niemal od razu po uruchomieniu promiennika. Komfort i szybkość działania to zdecydowane zalety takiego rozwiązania.

Promienniki ciepła – dla kogo takie rozwiązanie? Gdzie promiennik ciepła na podczerwień sprawdzi się najlepiej?

Promieniowania podczerwonego nie musimy się obawiać – jest ono całkowicie bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Zaletą tego rodzaju ogrzewania jest to, że nie powoduje ono konwekcyjnego ruchu powietrza. To dobra wiadomość dla osób, które zmagają się z chorobami górnych dróg oddechowych. Ogrzewanie podczerwone tworzy zdrową, przyjazną człowiekowi atmosferę. Promienniki podczerwieni, podobnie jak słońce, wytwarzają ciepło w sposób naturalny, nie powodują więc żadnych szkód dla środowiska naturalnego. Jeśli natomiast chodzi o wykorzystanie promienników podczerwieni, jest ono bardzo szerokie. Sprawdzą się doskonale jako źródło ciepła m.in. w: kościołach, garażach warsztatach, pubach, restauracjach, hotelach, salonach SPA, ogrodach zoologicznych czy ogródkach piwnych. Można je też wykorzystywać z powodzeniem w gastronomii, hodowli zwierząt, używać jako ogrzewanie obiektów sportowych itd. To doskonale pokazuje, że promienniki nadają się do ogrzewania pomieszczeń różnego rodzaju i przeznaczenia.

Promienniki podczerwieni – świetny sposób na ogrzewanie zewnętrzne

Promienniki ciepła są bardzo skutecznym i komfortowym rozwiązaniem, jednak – ze względów ekonomicznych – bardziej sprawdzą się w roli ogrzewania dodatkowego niż głównego. Jeśli natomiast mamy taras lub garaż, promienniki idealnie wpasuję się w takie miejsca. Wyobraźmy sobie, że mamy ochotę pomajsterkować przy samochodzie lub po prostu wyjść poza nasze cztery ściany i zażyć odrobinę świeżego powietrza. Jeśli na zewnątrz jest ciepło – nie ma problemu. Jeżeli jednak temperatura na termometrze wskazuje na niższe wartości, siedzenie na tarasie lub grzebanie przy aucie może nie być tak przyjemne, jak byśmy sobie życzyli. A w takich miejscach trudno o standardowe grzejniki. Co innego promiennik ciepła. Dzięki niemu już w sekundę po włączeniu urządzenia możemy rozsiąść się wygodnie na tarasie i pooddychać świeżym powietrzem lub pracować w garażu, nie trzęsąc się z zimna i nie musząc zakładać trzech warstw odzieży. Jako ogrzewanie zewnętrzne, promienniki podczerwieni wydają się rozwiązaniem wręcz idealnym.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Poprzedni artykułKora kamienna – ciekawa dekoracja ogrodu
Następny artykułLatarnia solarna – najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj