Wybór rodzaju węża (przewodu) do przesyłu medium nie zależy wbrew pozorom tylko od mechanicznych warunków jego wykorzystania (warunki pracy).

Oczywiście takie informacje jak: ciśnienie pracy, temperatura pracy, temperatura zewnętrzna są niezbędne do prawidłowego doboru. Pomijana jednak , często reaktywność chemiczna medium również jest kluczowym elementem poprawnego doboru węża do aplikacji. W przypadku mieszanin, produktów, gdzie nazwa handlowa nie jest jednoznaczna z substancją chemiczną, bardzo istotne jest przekazanie karty charakterystyki chemicznej substancji.

Istotnym czynnikiem w doborze, jest również informacja na temat stężenia medium przesyłanego w wężu. Paradoksalnie nie zawsze niskie stężenie substancji świadczy o mniejszej agresywności medium. Na stopień agresywności medium niemały wpływ ma też temperatura a substancje chemiczne w podwyższonych temperaturach zwykle wykazują silniejsze oddziaływanie na materiał elementu z którym się styka (guma węża, korpus zaworu, uszczelniacze pneumatyczne lub hydrauliczne gwintu).

Węże dobieramy kierując się wszystkimi warunkami wymienionymi powyżej bardzo często są one zależne względem siebie oraz względem materiału, z którego wytworzony jest wąż.

Najbardziej popularnymi materiałami, z których wykonuje się węże to:

Gumy:

Guma EPDM

Guma NBR

Guma SBR

Guma chloroprenowa

Guma fluorokauczukowa (Viton)

Silikon

Kauczuk naturalny

Guma syntetyczna

Tworzywa:

PCV

Teflon (PTFE)

polietylen

poliamid

poliuretan

Inne Materiały:

Stal nierdzewna (stosowana do produkcji elastycznych węży metalowych przykładem jest powyższy wąż ze stali nierdzewnej)

Monel

Hastelloy

To oczywiście nie wszystkie materiały, lista może być znacznie dłuższa, lecz są to mniej popularne materiały. Do tego dochodzą jeszcze mieszanki gumowo tworzywowe oraz specjalistyczne ultra odporne materiały takie jak wysoko usieciowany polietylen, pochodne teflonu np. FEP, PFA, chemraz, karlez, itp.

Dysponując powyższymi informacjami możemy dobrać przewód do aplikacji nie sugerując się nawet grupą docelową zastosowania danych węży. I tak na przykład popularne węże do wody, ale w wykonaniu z gumy EPDM, która charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną, można zastosować do niektórych agresywniejszych mediów. Dotyczy to również węży wykonanych z innych materiałów. Każdy z nich ma swoje mocne jak i słabe strony, dlatego jeżeli nie mamy wiedzy z zakresu materiałoznawstwa proponuję kontakt z profesjonalistą w celu poprawnego doboru węży, złączy, zaworów, zwijaczy itp. do waszej aplikacji.

Autor: Wojciech Połeć – Doradca techniczno-handlowy w Pneumat System

Poprzedni artykułRodzaje pojemników VDA — technologia, która sprawdza się w magazynach
Następny artykułSystematyzacja standardowych elementy maszyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj