Czym tak naprawdę jest prąd budowlany? To rodzaj taryfy energetycznej, sprzedawanej na specjalnych zasadach, osobom które tworzą swoje pierwsze miejsca zamieszkania lub pracują nad obiektami budowlano – montażowymi. Trzeba pamiętać o tym, że wszyscy dostawcy prądu zabraniają stosować prąd zwykły przy budowach domów oraz innych obiektów mieszkalnych lub usługowych. Zwykła taryfa prądu na budowie jest niedopuszczalna i nielegalna. Jeśli dystrybutor dowie się o procederze, czeka nas wysoka kara.
Prąd budowlany w praktyce
W czasie budowania domu, aby zasilać miejsce budowy, musimy stosować tzw. prąd budowlany. Można zdecydować się na agregat prądotwórczy, jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie. Prąd pozyskiwany z zasilania tymczasowego to także dobry pomysł, ponieważ przez jego stosowanie jesteśmy rozliczani na podstawach taryf obecnych w stosowaniu właśnie prądu budowlanego.
Przeczytaj o prądzie budowlanym na https://poprostuenergia.pl/budujemy-dom/
Zmiana prądu budowlanego na taryfę G
Korzystając z prądu budowlanego, należałoby poznać kilka faktów na jego temat, a także na temat w tym także dotyczących zmiany prądu budowlanego po zakończonej budowie, na prąd zwykły:
– taryfa budowlana w praktyce jest kosztowniejszą inwestycją od taryfy domowej,
– na zwykłą taryfę domową z budowlanej przenosimy się dopiero wtedy, gdy dobiegną końca ostatnie prace na budowie i obiekt zostanie oddany do użytku,
– bez odbioru budynku nie ma szans na zmianę taryfy,
– aby przejść z taryfę domową z budowlanej – trzeba zgłosić się do swojego dostawcy energii elektrycznej, wiele zależy od tego, czy budowa zasilana była przyłączem tymczasowym, czy też docelowym, trzeba mieć przy sobie dokumenty zaświadczające o odebraniu budynku,
– przy korzystaniu z przyłącza tymczasowego lub agregatu konieczne będzie przyłączenie się do sieci elektromagnetycznej,
– przy korzystaniu z zaplecza docelowego nasz budynek jest już podłączony do sieci, tutaj trzeba jedynie złożyć wniosek o zmianę dotychczas stosowanej taryfy.
Zasilanie budynku w czasie budowy nieodpowiednim typem prądu jeszcze kilkanaście lat temu było normą. Każdemu zależało na tym, aby minimalizować koszty Sprzyjał temu także trudny czas ekonomicznych i społecznych przemian. Obecnie, wzmożone kontrole budowlane sprawiły, że inwestorzy, a także prywatne osoby tworzące obiekty mieszkalne lub usługowe, bardziej przestrzegają przepisów, aby nie płacić wysokich kar. Mogą być one bardzo dotkliwe dla naszych funduszy.
Stosowana na szeroką skalę energia elektryczna, zwłaszcza ta obecna w dziedzinie budownictwa, w trybie ciągłym i regularnym – generuje bardzo duże koszty. Warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej. Jako konsumenci, mamy do tego pełne prawo. Cały proces jest bezpłatny, prosty i w pełni bezpieczny.
W celu zasięgnięcia większej ilości informacji, skontaktuj się z nami już dziś: https://poprostuenergia.pl