Dane z raportów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pokazują, że z roku na rok jakość powietrza w Polsce, w sezonie grzewczym, gwałtownie się pogarsza. Gdy zaczynamy ogrzewać budynki, ilość szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń zwiększa się, niejednokrotnie przekraczając dopuszczalne wskaźniki. Zawieszone w powietrzu pyły, cząsteczki benzo(a)pirenu i ołowiu tworzą utrudniający oddychanie smog. W niektórych miastach toksyczna chmura potrafi utrzymywać się przez ponad 100 dób w roku, gdy tymczasem dopuszczalna norma wynosi 35 dni!

Główne przyczyny smogu

Smog to nic innego jak koncentracja dużej ilości zanieczyszczeń, takich jak sadze, pyły, tlenki siarki, azotu i węgla, w powietrzu, wywołana czynnikami atmosferycznymi i postępowaniem człowieka. Zjawisko występuje przede wszystkim zimą, szczególnie na południu Polski. Za główną przyczynę jego powstawania uznaje się niską emisję spalin, czyli spalanie w kotłach kiepskiej jakości opału i śmieci oraz wzmożoną komunikację drogową. Nie bez znaczenia są też: bezwietrzna pogoda, mgły, ukształtowanie terenu i słaba urbanistyka w miastach.

Z obszarów nizinnych, kotlin, dolin i zagłębień wiatr nie może usunąć zawieszonych w powietrzu zanieczyszczeń, tym bardziej jeśli występuje gęsta zabudowa, co utrudnia, a nieraz wręcz uniemożliwia, cyrkulację powietrza. Bardzo często przy projektowaniu zagospodarowania przestrzennego obszaru nie uwzględnia się ciągów zapewniających wietrzenie, co jest ogromnym błędem.

Skutki smogu

Smog odbija się niekorzystnie nie tylko na zdrowiu i samopoczuciu człowieka, ale też na stanie środowiska. Wyraźnie obniża jakość życia. Przyczynia się przede wszystkim do zwiększonej zapadalności na nowotwory i choroby układu krążenia, powodując zwiększoną śmiertelność. Zanieczyszczenia, także w postaci kwaśnych deszczy, przenikają do wody i gleby. Stamtąd z kolei trafiają do organizmów zwierząt i roślin, które zjadamy.

Rozwiązanie problemu

Problem jest poważny, ale można się z nim uporać, podejmując odpowiednie działania. Widoczną poprawę może przynieść zaostrzenie norm dotyczące paliw stałych, które ma zacząć obowiązywać w niedługim czasie. Ważna jest też edukacja ludzi i zachęcanie ich do użytkowania pieców zasilanych czystszymi paliwami np. gazem lub pelletem.

Węgiel, czyli najpopularniejszy w naszym kraju opał, wytwarza podczas spalania najwięcej dwutlenku węgla (ponad 0,600 kg na 1 kWh ciepła), tlenku węgla (niemal 3200 mg na 1kWh ciepła) oraz pyłów PM 2,5 oraz PM 10 (ok. 270 mg na 1 kWh ciepła)1. W porównaniu do niego pellet podczas spalania emituje kilkukrotnie mniej wspomnianych zanieczyszczeń (odpowiednio: ok. 0,060 kg CO2 na 1 kWh ciepła, ok. 500 mg CO na 1 kWh ciepła i ok. 40 mg PM 2,5 i PM 10 na 1 kWh ciepła)2. Dlatego warto przerzucić się z użytkowania kotła węglowego na piec CO na pellet.

Piec CO na pellet – czym się wyróżnia na tle innych?

Kotły na pellet to urządzenie grzewcze zasilane opałem z biomasy, które w czasie spalania emituje do atmosfery niewielką ilość zanieczyszczeń. Produkt do produkcji paliwa pozyskuje się z odnawialnych źródeł energii. Pellet ulega niemal całkowitemu wypaleniu, więc pozostaje po nim znikoma ilość popiołu o naturalnym składzie, który można wykorzystać jako nawóz.

Piec CO na pellet można zakupić w wersji obsługiwanej ręcznie, gdzie paliwo w zasobniku uzupełnia się co kilka, kilkanaście dni, albo w wersji w pełni zautomatyzowanej – wtedy opał dostarczany jest bezpośrednio z magazynu do kotła za pomocą systemu podajnikowego. Tego typu urządzenia wyposażone są w podajniki dozujące odpowiednią ilość opału oraz liczne rozwiązania tworzące z nich sprzęty niemal bezobsługowe (np. automatyczna zapalarka, sterownik regulujący moc palnika, funkcja czyszczenia popielnika).

Piec CO na pellet – czym się wyróżnia na tle innych?

1Źródło: Paweł Lachman, Porównanie emisji zanieczyszczeń różnych technologii grzewczych wg raportu IPTS dla Komisji Europejskiej, wpis na blogu InstalReporter.pl, http://instalreporter.pl/ogolna/porownanie-emisji-zanieczyszczen-roznych-technologii-grzewczych-wg-raportu-ipts-dla-komisji-europejskiej/, dostęp: 19.03.2018 r.

2Źródło: Paweł Lachman, Porównanie emisji zanieczyszczeń różnych technologii grzewczych wg raportu IPTS dla Komisji Europejskiej, wpis na blogu InstalReporter.pl, http://instalreporter.pl/ogolna/porownanie-emisji-zanieczyszczen-roznych-technologii-grzewczych-wg-raportu-ipts-dla-komisji-europejskiej/, dostęp: 19.03.2018 r.

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę przy zakupie smartfona?
Następny artykułInteligentny piekarnik dla kulinarnych mistrzów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj