Wybór pomiędzy oknami drewnianymi i oknami z PCV, to swego rodzaju rozróżnienie pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Oba modele sprawdzają się jednak w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach. Drewniane oczywiście wprowadzają zdrowy mikroklimat, jednak są bardziej problematyczne ze względu na konieczność konserwacji ram co kilka lat. Trzeba bowiem w ich przypadku zapobiegać butwieniu, a także tworzeniu się grzyba. Tych problemów nie ma w przypadku okien PCV.

Przede wszystkim ich czyszczenie jest znacznie prostsze i nie trzeba się męczyć się z ich konserwacją. Dodatkowo stosując okleinę drewnopodobną można dopasować je również do klasycznej aranżacji. Oczywiście te osoby, które chcą stworzyć prawdziwie stylowe wnętrze pewnie zdecydują się na frezowane lub rzeźbione ramy okienne drewniane. Jeśli chodzi o same parametry techniczne, takie jak termoizolacja czy też dźwiękoszczelność to współczesne profile okienne drewniane i PCV najwyższej jakości nie bardzo od siebie odbiegają. Natomiast kwestią bezsprzeczną pozostaje fakt, że profile okienne z PCV są znacznie lżejsze co ułatwia nie tylko montaż, ale również czyszczenie i użytkowanie. Jeszcze jedną bardzo istotną kwestią jest fakt, że okna PCV mogą być wykończone na wiele różnych sposobów, znacznie więcej niż okna drewniane. Przede wszystkim również można uzyskać okna praktycznie w dowolnym kolorze, dzięki różnym technologią barwienia ram PCV. Poza folią drewnopodobną można wykorzystać lakier, bądź nakładki aluminiowe czy też dodatek włókna akrylowego. To daje duże możliwości jeśli chodzi o aranżację zarówno elewacji, jak i wnętrza. Okna mogą być nawet inaczej barwione z zewnątrz i wewnątrz, co daje jeszcze więcej pola do popisu dla projektantów wnętrz. Oczywiście podstawowym kryterium wyboru dla wielu osób jest cena. Cennik okien PCV w stosunku do cennika okien drewnianych zawsze wypada korzystniej, stąd również wynika ich duża popularność.

Zalety okien drewnianych

Jeśli mimo wszystko chce się zdecydować na klasykę to okna drewniane mogą mieć podobne parametry współczynnika izolacji termicznej i akustycznej jak okna z PCV. Oczywiście trzeba tu stawiać na najwyższą klasę A. Również w oknach drewnianych można zastosować mechanizmy antywłamaniowe. Oczywiście trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do okien plastikowych, okna drewniane nie mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności bez dodatkowego zabezpieczenia.

Wybór okien – na co się zdecydować?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki to więcej plusów jest po stronie okien PCV. Oczywiście dobrze zachowane okna drewniane mogą służyć także przez dziesięciolecia, jednak konieczność konserwacji co kilka lat jest dosyć uciążliwa. Dlatego dla wszystkich, którzy stawiają na wygodę, a także korzystniejsze pod względem ekonomicznym rozwiązania, lepszym wyborem są okna z PCV, które polecane są nawet do domów energooszczędnych i pasywnych. Warto inwestować w rozwiązania najwyższej klasy.

Poprzedni artykułGdzie umieścić fototapety w domu, aby mieć pewność dobrego efektu?
Następny artykułJak zmniejszyć koszty ogrzewania budynku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj