Na zakup samochodu z rynku wtórnego decyduje się większość Polaków. O popularności tego typu transakcji decydują przede wszystkim względy finansowe, niemniej nie chodzi tylko o to, aby kupić tanio, ale i dobrze. Co zatem trzeba mieć na uwadze?

Odpowiednia selekcja ogłoszeń

Do sprzedaży na rynku wtórnym trafiają rozmaite samochody. Występuje ogromne zróżnicowanie zarówno pod względem modeli i marek, jak i stanu technicznego oraz wieku pojazdów. Ogłoszenia zamieszczane w internecie czy w prasie niestety nie zawsze oddają stan faktyczny, dlatego należy do nich podchodzić z dużą dozą ostrożności. Oczywiście sporym ułatwieniem jest zawężenie kręgu poszukiwań poprzez określenie indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto przypomnieć, że używany samochód można kupić niekoniecznie od osoby prywatnej, ale i w salonie czy komisie.

Oględziny auta i jazda próbna

Zakup używanego auta zazwyczaj wiąże się z koniecznością sprawdzenia w praktyce co najmniej paru ogłoszeń. To kluczowy etap procesu zakupowego dający możliwość sprawdzenia, w jakim stanie jest samochód oraz jak się sprawuje na drodze. Oględziny muszą być dokładne. Lakier, stan nadwozia, wygląd foteli, stan silnika itp. – to wszystko ma niebagatelne znaczenie. Eksperci z salonu Honda Plaza przypominają o zapoznaniu się z dokumentacją pojazdu. Najbardziej poszukiwane są rzecz jasna sprawne egzemplarze z niedużym przebiegiem. Po jeździe próbnej opłaca się zabrać auto do zaufanego warsztatu, gdzie fachowcy dokonają stosownej oceny.

Dostępność części zamiennych

Bardzo ważnym aspektem przy zakupie pojazdu z drugiej ręki jest dostępność części. Honda Civic czy inne popularne modele są w tym obszarze najmniej problematyczne, dlatego decyzję zakupową należy podejmować również i pod tym kątem. Niektóre samochody znakomicie się prezentują i mają fantastyczne osiągi, ale w razie awarii jest kłopot z dostaniem części w przystępnych cenach. Przez to koszty serwisu i utrzymania pojazdu rosną, niejednokrotnie przysparzając właścicielowi sporych wydatków.

Poprzedni artykułParking przy lotnisku – co warto wiedzieć?
Następny artykułZakup samochodu używanego – leasing czy gotówka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj