Zima jest wyjątkowo wymagającym okresem w kontekście utrzymania formy. O ile wiosną czy latem chętnie wychodzisz na zewnątrz, by pobiegać czy pojeździć na rowerze, o tyle, gdy na zewnątrz mocno wieje, pada śnieg, a temperatura jest bliska zeru, trudno Ci nawet zmotywować się do wyjścia na siłownię. Jak zatem zadbać o kondycję? Rozwiązanie jest proste: ćwicz w domu!
Siłownia w domu. Jakie wyposażenie wybrać?
Na początek najważniejsze: nawet, jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, bez trudu znajdziesz miejsce na to, aby poćwiczyć kilka razy w tygodniu. Wystarczy niewielki kawałek podłogi w salonie czy w sypialni, aby np. rozłożyć matę do ćwiczeń i wykonać prosty stretching, a nawet ustawić nowoczesny sprzęt treningowy.
Najlepsze efekty dla utrzymania formy przyniosą Ci ćwiczenia wykonywane przy pomocy profesjonalnych urządzeń – między innymi dlatego, że dobrze „naśladują” one najbardziej lubiane formy aktywności outdoorowej. A gdy już wejdziesz w rytm, treningi staną się nieodzowną częścią Twojej codziennej rutyny.
Pytanie zatem, jakie wyposażenie wybrać. Kup sprzęt, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom co do ćwiczeń. Przykładowo:
- jeżeli chętnie jeździsz na rowerze, a przy okazji masz ochotę wzmocnić mięśnie ud, pośladków i ogólną wydolność organizmu, najlepiej sprawdzą się rowerki stacjonarne,
- bieżnie do domu to propozycja dla fanów joggingu, a także osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Nowoczesne bieżnie stacjonarne, np. te oferowane przez Spokey, inteligentnie dopasowują intensywność treningu do wydolności Twojego organizmu – wystarczy je sparować ze smartbandem przy pomocy aplikacji na telefon;
- orbitreki pozwolą Ci na wykonanie wszechstronnych ćwiczeń dla ogólnego wzmocnienia mięśni i poprawy kondycji, a także koordynacji ruchowej.
Pamiętaj: zakup jednego z tych urządzeń to inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać.
Dieta w zimie. Co jeść, żeby utrzymać formę?
Regularny trening to tylko jedna strona medalu. Druga to właściwe odżywianie się. Jak powinno wyglądać? Zadbaj przede wszystkim o:
- zdrowo zbilansowane składniki – spożywaj posiłki zgodnie z wytycznymi piramidy żywieniowe,
- unikanie „śmieciowego jedzenia”, a więc tego pełnego niezdrowej chemii, tłuszczów trans i połączeń węglowodanów prostych z tłuszczami, a także słodyczy,
- regularne jedzenie – zaleca się spożywanie pięciu posiłków w ciągu doby, w 2-4-godzinnych odstępach dla zachowania prawidłowej glikemii i metabolizmu.
Jeśli ćwiczysz, przed treningiem możesz potrzebować węglowodanów prostych, a Twoja dieta może wymagać zwiększenia spożycia białka.
Połączenie ćwiczeń z rozsądną dietą sprawi, że na wiosnę zyskasz doskonałą formę i atrakcyjną sylwetkę. Warto spróbować zamiast zapaść w sen zimowy!