TAURON usprawnił usługi serwisowe

Wyższa jakość świadczonych usług, dodatkowe korzyści finansowe, poszerzenie kompetencji i wyjście z ofertą specjalistycznych usług na rynek zewnętrzny to osiągnięte już efekty przeprowadzonego w Grupie TAURON programu reorganizacji obszaru usług serwisowych. Pozytywny efekt finansowy działań, łącznie z oszczędnościami ma wynieść 191 milionów złotych.

Największe korzyści reorganizacja przyniesie w obszarach wytwarzania energii i ciepła. Celem finansowym programu jest uzyskanie 191 milionów złotych pozytywnego efektu finansowego do 2026 roku. Będzie to możliwe dzięki podjętym w spółkach inicjatywom poprawiającym efektywność zadań serwisowo-remontowych i eksploatacyjnych w głównych aktywach wytwórczych Grupy TAURON oraz dzięki rozszerzeniu świadczonych usług serwisowych na rynek zewnętrzny.

Celem przeprowadzonej reorganizacji obszaru serwisowego była poprawa efektywności i jakości świadczonych usług, wzmocnienie i pozyskanie nowych kompetencji specjalistycznych oraz zatrzymanie środków finansowych w Grupie TAURON. Program przyniósł już pierwsze rezultaty finansowe – w ciągu dwóch lat uzyskaliśmy 19 milionów złotych korzyści, a udział TAURON Serwis w budżetach remontowych w obszarach wytwarzania i ciepła Grupy TAURON sięga już 50 proc. – mówi Kamil Kamiński wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego.

Zainicjowany w 2016 roku program pn. „Reorganizacja obszaru usług serwisowych w Grupie TAURON” był realizowany zarówno poprzez zmiany kapitałowe, strukturalne i organizacyjne w poszczególnych spółkach Grupy, jak i wdrożenia nowych standardów i parametrów oraz zakresów obsługi serwisowo-remontowej, m.in. zawarte tzw. umowy SLA (Service Level Agreement, umowa dotycząca poziomu świadczenia usług).  

Dla potrzeb realizacji usług serwisowych na rzecz TAURON Ciepło i TAURON Wytwarzanie utworzona została spółka TAURON Serwis, która przejęła obowiązki związane z remontami i usuwaniem awarii, znacznie rozszerzając zakres swoich kompetencji specjalistycznych.

– Przeformułowano model funkcjonowania i rolę TAURON Serwis w Grupie TAURON. Przed reorganizacją, spółka serwisowa przeznaczona była do sprzedaży. W przypadku gdybyśmy sfinalizowali transakcję, spółki Grupy zmuszone byłyby do zakupu usług na rynku zewnętrznym. Obecnie, funkcjonowanie w Grupie TAURON wyspecjalizowanego podmiotu umożliwia efektywne zarządzanie usługami serwisowymi i remontowymi w spółkach Grupy – wyjaśnia Kamil Kamiński. – Ponadto, rozszerzenie usług serwisowych na rynek zewnętrzny pozwala budować markę Grupy TAURON w nowych obszarach biznesowych – dodaje.

Efektem reorganizacji jest m. in. skrócenie czasu usuwania awarii w jednostkach wytwórczych oraz czasu przerw w dostawach ciepła dla klientów, a także przejęcie zadań wcześniej zlecanych podmiotom zewnętrznym. Dzięki temu w Grupie zatrzymywane są środki finansowe.

Udział TAURON Serwis w budżetach remontowych TAURON Ciepło i TAURON Wytwarzanie systematycznie rośnie. Ponadto, dzięki nowym kompetencjom specjalistycznym – w tym  serwis układów klimatyzacji, remonty pomp i armatury, realizacja „pod klucz” inwestycji w przemyśle, remonty kapitalne – TAURON Serwis wyszedł na rynek zewnętrzny pozyskując nowych partnerów biznesowych. TAURON Serwis realizując przyjętą ścieżkę rozwoju stale poszerza i rozwija portfel świadczonych usług.

W obszarze wydobycie Grupy TAURON przeprowadzono reorganizację i poszerzono zakres działalności Spółki Usług Górniczych (SUG). Dzięki rozwojowi kompetencji specjalistycznych w obszarze serwisu – usługi szybowe, utrzymanie systemów odwodniania, klejenie taśm przenośników, obsługa maszyn i urządzeń górniczych – SUG sukcesywnie przejmuje zadania wykonywane wcześniej przez podmioty zewnętrzne. Spółka jest także obecna na wysokospecjalistycznym rynku usług w branży górniczej.

Podobne procesy reorganizacyjne zostały przeprowadzone w obszarze OZE. W tym przypadku spółka TAURON Ekoserwis rozwija specjalistyczne kompetencje w obsłudze aktywów wytwórczych oraz serwisie turbin nowej generacji, systemu pomiarowego ASTKZ, zabezpieczeń turbozespołów AKPiA.

Informacje o firmie TAURON Polska Energia SA

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie RESPECT Index.

Poprzedni artykułŚwiąteczne porządki. Niech górę weźmie bezpieczeństwo!
Następny artykułPolski transport – wraz z szybkim rozwojem rosną wyzwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj