Choć każdy z nas przynajmniej raz w życiu ostrzył noże w domu, to ostrzenie noży introligatorskich to zadanie dla prawdziwych profesjonalistów w swoim fachu. Wymaga to nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Ważne by usługa była wykonana profesjonalnie, przy jak najmniejszym ubytku na nożu.

Dlaczego ostrzenie noży introligatorskich należy zlecać tylko profesjonalistom?

Przede wszystkim są to elementy przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych. Od ich jakości, precyzji i możliwości, zależy czy przygotowywany dla klienta towar spełnił oczekiwania. Pozwoli także uniknąć sytuacji w której niesprawny nóż doprowadzić do uszkodzenia wyrobu, a tym samym strat po stronie firmy wytwarzającej.

By ostrzenie noży introligatorskich było efektywne, potrzebne są dobre i precyzyjne maszyny. Dodatkowo park maszynowy musi być odpowiednio rozbudowany, by móc w sposób komplementarny wykonać usługę, bez potrzeby improwizacji.

Profesjonalna firma, to także wyszkoleni i doświadczeni pracownicy. Czynnik ludzki przy wszelkich procesach rzemieślniczych jest bardzo ważny. Bez względu na to jak bardzo zautomatyzowana jest firma, to od człowieka zależy czy wszystko zostanie ustawione prawidłowo. Dzięki odpowiednio wykwalifikowanej kadrze i odpowiednim urządzeniom, możliwe jest zminimalizowanie strat materiału wynikających z ostrzenia noży introligatorskich.

Po czym poznać, że nóż wymaga ostrzenia

W efekcie pracy na niesprawnym nożu, mogą pokazywać się różne defekty związane z cięciem nim wykonanym.

Nierówne cięcie to jeden z najczęściej pojawiających się objawów, związanych z potrzebą serwisu noży. Problem może wynikać chociażby ze złej geometrii noża, za krótkiej wkładki czy krzywej krawędzi tnącej. W zależności od powodu, trzeba będzie wyrównać płaszczyznę noża i ponownie go naostrzyć lub dokonać wymiany wkładki.

W przypadku występowania odkształceń w cięciu, winę ponosi za to krzywy nóż. Tym samym serwis musi wykonać zabieg prostowania i ponownego ostrzenia noża.

Pojawić może się również problem ze szczerbami, który będzie doprowadzał do powstawania rys i smug na ciętym materiale. W takiej sytuacji serwis uzupełnia ubytki w nożu i ponownie go ostrzy.

Jak widać ostrzenie noży introligatorskich wymaga konkretnego podejścia, przy konkretnych objawach jakie daje niesprawny nóż. Kiedy już odbierze się nóż z serwisu, warto również pomyśleć o jego zabezpieczeniu na przyszłość. Wykorzystanie takiego przedmiotu jak osłony magnetyczne, pozwoli nie tylko zabezpieczyć krawędź tnącą przed samoistnym tępieniem, ale także pomoże podnieść poziom bezpieczeństwa w zakładzie, gdyż chronić będzie także pracowników.

Poprzedni artykułCzym się różnią martensy od glanów?
Następny artykułJak wybrać odpowiednią chemię do zmywarek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj