Śmierć komplementariusza, ogłoszenie upadłości, prawomocne postanowienie sądu czy wypowiedzenie umowy to tylko kilka z powodów, które mogą prowadzić do konieczności zakończenia działalności spółki komandytowej. Proces likwidacji jest dość czasochłonny i skomplikowany, ale posiadając odpowiednią wiedzę lub korzystając z pomocy specjalistów, można przeprowadzić go bez większych problemów. Podpowiadamy jak to zrobić.
Czym charakteryzuje się spółka komandytowa?
Spółka komandytowa jest spółką osobową, utworzoną przez przynajmniej dwóch wspólników, z których jeden nosi miano komplementariusza, a drugi komandytariusza. Pierwszy z wymienionych wspólników odpowiada w sposób nieograniczony za wszystkie zobowiązania spółki wobec wierzycieli, natomiast odpowiedzialność drugiego jest ograniczona jedynie do wysokości sumy, którą wpłacił w momencie zakładania spółki.
Likwidacja spółki komandytowej – postępowanie krok po kroku
Cała procedura likwidacji spółki komandytowej jest w kilku aspektach podobna do tej, stosowanej w przypadku spółki jawnej. Postępowanie likwidacyjne ma na celu przede wszystkim zakończenie wszystkich bieżących interesów danego podmiotu, sprzedaż majątku spółki, spłacenie wierzycieli, a także proporcjonalny podział tego, co pozostanie z majątku pomiędzy wspólników. Procedura rozpoczyna się otwarciem likwidacji.
Na początku należy przede wszystkim ustalić likwidatora lub likwidatorów, czyli osobę, która zajmie się przeprowadzeniem całego procesu. Funkcję tę może pełnić dotychczasowy wspólnik lub osoba ustanowiona przez sąd. Obowiązkiem likwidatora jest złożenie do Krajowego Rejestru Sądowego wniosku o otwarcie procedury likwidacyjnej. Na tym etapie likwidowana spółka komandytowa nie może już rozpoczynać nowych interesów. Wyjątkiem od tej zasady są przedsięwzięcia, mające na celu zakończenie bieżących spraw. Warto zaznaczyć, że od tego momentu dany podmiot jest także określany jako: „w likwidacji”.
Kolejnym krokiem postępowania będzie przeprowadzenie niezbędnych czynności związanych z zakończeniem bieżących interesów danego podmiotu oraz przygotowanie bilansu, w którym wycenione zostaną aktywa spółki oraz. Likwidacja spółki komandytowej na tym etapie obejmuje m.in.: wypełnienie wszystkich zobowiązań, windykację należności, upłynnienie majątku spółki oraz spłatę wierzycieli.
Jeśli po spłacie wszystkich zobowiązań zostaną w spółce środki finansowe lub innego rodzaju dobra materialne, wspólnicy mogą je podzielić między siebie. Należy również pamiętać o wyznaczeniu osoby, która będzie odpowiedzialna za przechowanie dokumentów likwidowanej spółki komandytowej przez okres nie krótszy niż 5 lat.
Likwidacja spółki komandytowej – zakończenie postępowania
Ostatnim krokiem w opisywanej procedurze będzie przygotowanie bilansu zamknięcia postępowania i złożenie do sądu rejestrowego zgłoszenia o zakończeniu likwidacji. Należy dołączyć do niego również wniosek o wykreślenie spółki z KRS. Oficjalna likwidacja spółki komandytowej następuje właśnie z momentem wykreślenia danego podmiotu z rejestru.