Jak dbać o nasz ekspres do kawy?

Niezależnie od tego jaki ekspres posiadamy w domu czy w biurze powinniśmy regularnie o niego dbać w trosce o jakość i przede wszystkim smak naszej kawy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ekspres należy regularnie czyścić oraz konserwować.

Od czego zacząć?

Jeśli chcemy, aby nie tylko nasz kawowy napój lepiej smakował, ale także, aby urządzenie wytrzymało dłużej, należy regularnie go wyczyścić. W zależności od rodzaju ekspresu każda czynność będzie wyglądała inaczej. Nie zapominajmy o czyszczeniu sprzętu wewnątrz, jak i zewnątrz. Zacznijmy od podstawowego elementu, bez którego nasza kawa nie będzie mogła istnieć – woda. Jak wszyscy dobrze wiemy, ta używana z kranu jest twarda, a co za tym idzie, zostawia kamień. Dlatego należy używać filtrów do wody, aby zapobiegać powstaniu osadu na termobloku w przypadku ekspresu automatycznego oraz bojlerze, gdy mówimy o urządzeniu kolbowym. Dzięki regularnej wymianie oraz filtrowaniu wody, jakość naszej kawy będzie znacznie lepsza. Ponadto pamiętajmy o wyczyszczeniu pojemnika na fusy oraz kolby, dozownika kawy i dyszy do spieniania mleka. Wszystkie te elementy należy dokładnie umyć i przeczyścić, aby nie doszło do ich zatkania oraz zebraniu się w tych miejscach bakterii.

Co z ekspresem automatycznym?

Powyżej wymienione zabiegi także zaliczają się do regularnego czyszczenia naszego automatycznego urządzenia. Jeśli ekspres do kawy ma funkcję samooczyszczania to właściwie połowę sukcesu mamy za sobą. Jednak także i w nim, musimy pamiętać o wymianie filtrów do wody oraz przede wszystkim o wyczyszczeniu dyszy do spieniania mleka i dozownika do kawy. Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe działanie naszego ekspresu, warto wyciągnąć i zadbać o system grzewczy – termoblok. Ekspresy automatyczne warto też poddać procesowi odkamieniania. Oczywiście nie jest to wskazane codziennie, ale w zależności ile kaw robimy dziennie, powinno to odbywać się po około 200 zrobionych porcjach. Wtedy zazwyczaj pomagają nam tabletki, co jest bardzo łatwym sposobem, aby szybko wyczyścić nasz ekspres. Są to ważne zabiegi, które pomogą nam zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, a nawet pleśni.

Jeśli zależy nam, aby nasz ekspres do kawy posłużył długo, należy o niego regularnie dbać i czyścić wszystkie elementy urządzenia. Wtedy mamy gwarancję, że nasza kawa będzie przyrządzana na najwyższym smakowym poziomie.

Poprzedni artykułZestaw głośnomówiący. Najlepsze rozwiązania do samochodu
Następny artykułRodzaje wideorejestratorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj