Nie sposób wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach sprawnie działające gospodarstwo rolne, które nie miałoby na swoim wyposażeniu co najmniej jednego ciągnika. Te uniwersalne pojazdy sprawdzą się przy większości prac w polu – ważne jest jednak, żeby dobrać je odpowiednio do wielkości gospodarstwa. To, co sprawdzi się przy małym areale może być niewystarczające do obsługi kilkudziesięciu hektarów ziemi.

Moc silnika

To jeden z najważniejszych parametrów w całej specyfikacji technicznej ciągnika rolniczego. Generalnie im wyższa moc, tym większe obciążenia ciągnik może znosić – nie oznacza to jednak, że wystarczy zastosować prostą zasadę „im więcej, tym lepiej”. Kupno ciągnika z silnikiem o najwyższej mocy również może okazać się chybionym pomysłem. Posiadając pole o niewielkim areale po prosty nie będziemy w stanie wykorzystać jego potencjału, a ponadto koszt zakupu – a to właśnie moc silnika w dużym stopniu decyduje o cenie ciągnika – może nie zwrócić się przy dochodach małego gospodarstwa. Dlatego podejmując decyzję o kupnie danego ciągnika musimy konieczne wziąć brać pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Jaka moc silnika będzie odpowiednia dla średnich i dużych gospodarstw?

– „Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie, ponieważ sama granica między średnim a dużym gospodarstwem jest dość płynna – mówi przedstawiciel firmy Farmtrac, jednego z liderów na rodzimym rynku ciągników rolniczych – Generalnie jednak przyjmuje się, że ciągniki dla średnich gospodarstw to maszyny o mocy od 50 do około 75 KM – dla większych gospodarstw dedykowane są ciągniki o mocy wyższej niż 75 KM”.

Nawet jeśli posiadamy duże gospodarstwo, nie oznacza to, że ciągnik o wielkiej mocy silnika sprawdzi się w każdym zadaniu – do wykonania niektórych z nich lepszy może okazać się pojazd słabszy, ale i tańszy w eksploatacji.

Przykładowe ciągniki

Jak już wiemy, przeznaczenie ciągnika jest w dużej mierze uzależnione od mocy jego silnika. Jednym z ciągników, który świetnie sprawdzi się w obsłudze średnich, liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów gospodarstw jest Farmtrac 675 DTN King, wyposażony w silnik Perkins 854F-E34T o mocy 75 KM. O wysokiej jakości tego modelu świadczą nie tylko jego parametry pracy i bogate wyposażenie, ale również branżowe nagrody i wyróżnienia, która zdobył (m.in dwukrotny tytuł Hitu Targowego 2013 na Mazowieckich Dniach Rolnictwa oraz Żuławskich Targach Rolnych). Dla większych gospodarstw dedykowany jest z kolei model 9120 DTN. Silnik Perkins 854E – IIIB zapewnia tej maszynie moc znamionową 113 KM przy 2300 obr./min, która z pewnością znajdzie zastosowanie w najbardziej wymagających pracach.

Poprzedni artykułCzym szlifuje się posadzki betonowe?
Następny artykułHala stalowa jako miejsce organizacji imprez okolicznościowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj