Przystępne cenowo, ale i bardzo nieefektywne. Żarówki tradycyjne, bo o nich mowa zostały wycofane na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej z powodu swojej energochłonności, krótkiej żywotności i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to element unijnej strategii przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki. I tak dla przykładu 100-watowa żarówka, która zużywa 95 wat na wytwarzanie ciepła, tylko 5 zużywa na świecenie. Ostatnie lata to zwiększona promocja świetlówek jako bardziej ekonomicznego źródła światła. Aktualnie nadszedł czas, jednak na technologię LED. Energooszczędna, trwała, z możliwością dopasowania odpowiedniej barwy światła. To tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnych LEDów. Czy warto w nie inwestować?

Dla domów i mieszkań jako ekologiczne rozwiązanie polecane były w ostatnich latach tzw. żarówki energooszczędne. To wkręcane świetlówki do oprawek zwykłych lamp. W ostatnim czasie pojawiło się coś znacznie lepszego – oświetlenie LED. To ono wypiera z rynku tradycyjne żarówki żarowe, które zużywają bardzo dużą ilość energii elektrycznej, a przy tym często się przepalają. Według statystyk żarówki LED pobierają około 7 raz mniej prądu elektrycznego, dlatego są bardzo energooszczędne i polecane w codziennym zastosowaniu. Żarówka LED o mocy 9W to odpowiednik żarowej żarówki o mocy 60W i dlatego wymiana tradycyjnego oświetlenia w naszych domach to bardzo duża oszczędność.

Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?

„Żarówka LED”, „dioda LED” z języka angielskiego Lighting Emitting Diode, to dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda emitująca światło. Jej budowa opiera się na dwuwarstwowych półprzewodnikach. Po podłączeniu prądu elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą. W trakcie tego „przeskoku” wydziela się nadmiar energii w postaci światła. LED-y wyróżniają się największą skutecznością świetlną, czyli są najbardziej energooszczędne ze wszystkich źródeł światła oferowanych na rynku oświetleniowym. Do tego są zdecydowanie trwalsze. Ich przeciętny czas pracy to ok. 50 tys. godzin, czyli wytrzymują 25 razy dłużej, niż tradycyjna żarówka i 10 razy dłużej, niż halogeny. W momencie, gdy kończy się ich żywotność, nie gasną od razu. Zaczynają wytwarzać coraz mniej światła, co daje wyraźny sygnał domownikom do zmiany oświetlenia, a dzięki temu nie zostajemy nagle odcięci od światła. Diody LED są również odporne na uderzenia i wstrząsy. Pozwalają osiągnąć praktycznie każdą barwę światła, emitując bardzo małą ilość ciepła, a przy tym nie emitują szkodliwych promieni UV. Ponadto są pozbawione rtęci w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Chcesz zaoszczędzić na energii? Wynajmij sobie... żarówki LED!

Jakie są najważniejsze zalety żarówek LED?

Światło emitowane przez diody LED oferuje nam wiele zalet w stosunku do tradycyjnych źródeł światła, z których najważniejsze to:

  • Technologia przyjazna dla środowiska (oświetlenie LED nie zawiera rtęci i innych metali ciężkich)
  • Znacznie mniejszy stopień nagrzewania
  • Brak emisji szkodliwego promieniowania UV
  • Znacząco dłuższa żywotność oświetlenia LED
  • Większa wytrzymałość oświetlenia LED
  • Mniejszy pobór energii elektrycznej (nawet do 90% w stosunku do tradycyjnych żarówek lub halogenów)

Jaka jest żywotność LEDów?

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek jarzeniowych oraz lamp fluorescencyjnych, żywotność żarówek LED nie jest uzależniona od częstego przełączania. Właściwie zainstalowana żarówka LED niezwykle rzadko ulega awarii. Żywotność LEDów jest uzależniona od zastosowanych diod i wynosi przeważnie od 30 do 50 tys. godzin. Po tym czasie skuteczność świetlna żarówki może spaść do ok. 70%, przez co żarówka świeci słabiej, jednak nadal działa w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych.

Ledomania – Wynajem żarówek LED

Klienci innogy Polska – zarówno przedsiębiorstwa jak i gospodarstwa domowe mogą korzystać z energooszczędnego oświetlenia bez konieczności inwestowania dużych kwot w oświetlenie LED. Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej można osiągnąć przeznaczając na wynajem żarówek LED zaledwie kilka złotych miesięcznie. W całym okresie użytkowania żarówki LED są objęte gwarancją bezpłatnej wymiany w przypadku przepalenia. Specjalnie dla klientów innogy, sprzedawca energii wprowadził do swojej oferty wysokiej jakości żarówki GE Lighting, których dowolny rodzaj i ilość można wypożyczyć w ramach oferty Ledomania. Szczegóły oferty można znaleźć pod adresem https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/ledomania/. Energooszczędne oświetlenie LED oferowane przez sprzedawcę obejmuje modele dostosowane do najbardziej popularnych gwintów oraz mocy żarówek 40, 60, 75 i 100W, a także odpowiedników żarówek ozdobnych 25 – 30W.

Poprzedni artykuł4 mity na temat fotowoltaiki
Następny artykułAkumulator w rowerze elektrycznym – co warto o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj