Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci do określonego wieku muszą podczas podróżowania samochodem przebywać w specjalnym foteliku. Jako dorośli zdajemy sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne dla jest łamanie tych zasad, jednak nasze pociechy są na to zbyt małe – dlatego nawet krótkie podróże mogą okazać się dla nich męczące i stać się powodem buntu. Oto kilka rad, jak możemy sprawić, by jazda stała się dla nich znośniejsza.

Wybierz odpowiedni fotelik

To kluczowa kwestia – w końcu, tak jak my sami nie lubimy siedzieć na niewygodnych krzesłach, tak dziecko z pewnością nie będzie zadowolone jeśli posadzimy je w foteliku, które będzie wywoływać u niego dyskomfort. Pamiętajmy, że to fotelik ma pasować do dziecka, a nie na odwrót, dlatego przed zakupem danego produktu warto na próbę posadzić w nim dziecko i obserwować, czy dobrze będzie się w nim czuło. Istotne jest dobranie fotelika nie tylko pod kątem wzrostu i wagi malucha, ale też sprawdzenie, z jakich materiałów został on wykonany. Warto chociażby zwrócić uwagę, czy tapicerka nie będzie powodować nadmiernego pocenia się dziecka. Szeroki wybór wysokiej jakości fotelików dziecięcych znajdziemy w ofercie producenta, marki Coletto.

Zadbaj o rozrywkę

Podczas podróży dziecko może się nudzić. A znudzone dziecko z pewnością nie będzie zachwycone tym, że jest unieruchomione w foteliku i nie może, na przykład, usiąść wraz z nami za kierownicą. Dlatego na czas jazdy powinniśmy zapewnić rozrywki – mogą jej dostarczyć ulubione zabawki, maskotki czy puszczenie w odtwarzaczu płyty z piosenkami lub bajkami. Jeśli w podróż wybieramy się z rodziną, jedna osoba powinna usiąść obok dziecka i przez ten czas zająć jego uwagę. W ten sposób jazda w foteliku samochodowym zacznie kojarzyć się maluchowi z przyjemnością.

Rób przerwy

Skoro dorośli potrzebują przerw w podróży, to dzieci potrzebują ich tym bardziej. Planując wyjazd zwróćmy uwagę na miejsca, gdzie możemy się zatrzymać i pozwolić dziecku wyjść na moment z fotelika. To sprawi, że podróżowanie stanie się znośniejsze i nie będzie wzbudzać w maluchu dużej niechęci. Dodatkowo, podczas przerwy dziecko będzie miało szanse rozładować nieco energii i dzięki temu będzie mniej marudne podczas jazdy.

Nie ulegaj dziecku

W wychowywaniu dziecka ważna jest stanowczość i dyscyplina – nie inaczej jest w przypadku jazdy samochodem. Jeśli dziecko próbuje wymusić na nas wypuszczenie go z fotelika, musimy zachować cierpliwość i konsekwentnie nie ulegać. W przeciwnym wypadku nasza pociecha szybko nauczy się, że można nas tak szantażować – a wtedy przyzwyczajenie go do fotelika będzie dużo trudniejsze.

Poprzedni artykułCzy zakup poleasigowego auta się opłaca i na co zwracać uwagę?
Następny artykułFord Transit V – czy opłaca się kupić używany egzemplarz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj