Bez względu na to, czy podążamy za trendami, czy po prostu znudził nam się wygląd pomieszczeń w naszym mieszkaniu, najlepszym sposobem na zmianę charakteru pokoju jest nowy kolor ścian. Malowanie salonu to tani i dość szybki zabieg, przy którym nie potrzebujemy pomocy fachowców – wszystko jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.

Jak dobrać kolory?

Dobór koloru to dość indywidualna sprawa, która zależy od naszych własnych upodobań. Pomóc może znajomość obecnie panujących trendów. Jeżeli więc chcemy, by nasze mieszkanie wyglądało modnie, warto przejrzeć kilka artykułów na temat aranżacji wnętrz w internecie czy magazynach. Ważne, aby przed kupnem całej puszki farby, zaopatrzyć się w mniejsze saszetki próbne. Dzięki nim możemy sprawdzić w mieszkaniu, jak dany kolor będzie w rzeczywistości prezentować się na naszej ścianie. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że próbki ze wzornika nie muszą dokładnie oddawać tego, jak kolor wygląda na żywo.

Potrzebne narzędzia

Malowanie salonu trzeba rozpocząć od doboru odpowiednich narzędzi – jeszcze przed rozpoczęciem prac. W przypadku większych powierzchni idealnie sprawdzą się wałki z krótkim lub długim włosiem. Rodzaj włosia zależy od tego, co chcemy pomalować. Do gładkich powierzchni najlepszym wyborem będzie pierwsza opcja, jednak do tych bardziej chropowatych lepiej nada się wałek o długim włosiu. Malując małe i trudne do całkowitego pokrycia elementy, na przykład futryny, dobrze zaopatrzyć się w pędzle malarskie różnej wielkości.

Z kolei przy malowaniu sufitów pomocny może okazać się wałek na długiej rączce. Dzięki niemu nie będziemy musieli stawać na krzesłach czy drabinach – bez problemu dostaniemy do każdego kąta z poziomu podłogi. Oprócz przyrządów przeznaczonych do samego malowania, przy remoncie przyda się nam taśma malarska. Możemy zakupić ją w dwóch wielkościach, by mieć większą swobodę przy malowaniu zarówno małych, jak i dużych powierzchni.

Przydatne rady przy malowaniu salonu

Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy odpylić oraz odtłuścić ściany i sufity, a także przygotować je do nałożenia farby. Powinno się też zaszpachlować i wyrównać wszystkie ubytki, a meble w pomieszczeniu wynieść lub zakryć folią, która ochroni je przed zabrudzeniem. Jeżeli chodzi o malowanie sufitu, najlepszą metodą będzie pomalowanie pierwszej warstwy równolegle do miejsca największego natężenia światła, a drugiej prostopadle.

Malowanie ścian warto zaczynać od narożnika, przesuwając się w drugą stronę. Farbę należy nakładać mniej więcej na połowie długości ściany, żeby równomiernie rozprowadzić ją na całej powierzchni. Pamiętajmy, że warstwy farby nie powinny się wyłącznie stykać, ale także nachodzić na siebie. To pomoże we właściwym połączeniu ich ze sobą. Wybór odpowiednich farb doradzą doświadczeni pracownicy sklepów z materiałami remontowymi.

Poprzedni artykułProjekty domów parterowych – wygoda i funkcjonalność
Następny artykułPłytki łazienkowe – jak wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj