Fototapeta to bardzo ciekawa dekoracja, która może całkowicie odmienić wnętrze, ale uzyskanie odpowiedniego efektu wcale nie jest takie łatwe. Trzeba dużo doświadczenia i poczucia estetyki, aby być zadowolonym z własnego wyboru motywu i jego konfiguracji.

Wykończenie poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu lub domu jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla specjalistów wprowadzających pomysły w życie, lecz także dla projektantów i właścicieli. Szczególnie często zdarza się sytuacja, w której już mamy swój ulubiony wzór lub pożądaną fototapetę. Wyjątkowo długo jednak zastanawiamy się, gdzie ją umieścić i jakie pomieszczenie okaże się najlepsze. Powszechnie wiadomo, że odpowiednio dopasowane produkty tego typu odnajdą się wszędzie, jednak gdzie możemy spodziewać się pewnego efektu?

Gdzie umieścić fototapetę? – Czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Jeżeli posiadamy już fotografię lub wizualizację naszej fototapety, a zastanawiamy się jedynie nad pomieszczeniem, w którym powinna się znaleźć, jest co najmniej kilka czynników wartych naszej uwagi. Należą do nich kolorystyka naszego zdjęcia, dopasowanie do innych elementów znajdujących się w pomieszczeniach domu i przeznaczenia danego pokoju. Fototapety służą temu, aby czuć się w ich otoczeniu przyjemnie i adekwatnie do sytuacji. Umieszczając nasz wymarzony projekt graficzny lub zdjęcie w pomieszczeniu, które nie będzie pasować, nie będziemy zadowoleni z efektu. Może się zdarzyć, że wtedy zamiast uspokoić się i zrelaksować, agresywne kolory by nas rozpraszały i prowokowały do gwałtownych reakcji.

Ważny okazuje się także układ mebli we wnętrzu. Jeżeli chcielibyśmy, aby całość wybranej wizualizacji była widoczna, nie umieścimy jej w miejscu, w którym zasłaniać będą ją szafki, fotele, czy inne niezbędne elementy. Poddajmy selekcji pomieszczenia w mieszkaniu lub domu wybierając ściany, które posłużą za potencjalnych kandydatów.

Gdzie umieścić fototapety w domu, aby mieć pewność dobrego efektu?

Fototapety do sypialni – Przestrzeń do eksperymentów

Fototapety do sypialni są zazwyczaj specyficzne, lecz wbrew pozorom większość wizualizacji odnajdzie się w tym pomieszczeniu. Atutem może być zazwyczaj co najmniej jedna ściana, która ma wystarczająco dużo wolnego miejsca wołającego o wypełnienie. Znajduje się za łóżkiem lub naprzeciwko niego. Przestrzeń możemy wykorzystać do różnego rodzaju eksperymentów ufając jednocześnie swojej intuicji.

Oczywiście powinniśmy być jednocześnie świadomi, że wyjątkowo niekonwencjonalne i żywe fototapety mogą nie odnaleźć się w sypialni. Jeżeli natomiast jesteśmy pewni przyszłego, dobrego efektu, pozostaje wziąć pod uwagę meble w pomieszczeniu, upewnić się w stosunku do kolorystyki, formatu zdjęcia i złożyć zamówienie u producenta. Wtedy zostanie nam dodatkowo wybór materiału, z którego ma zostać wykonana fototapeta i gotowe. Możemy czekać, aż kurier zapuka do naszych drzwi. Jest jeszcze inna możliwość, alternatywa dla fototapet czyli obrazy do sypialni. Drukowane są podobna techniką, ale na innym materiale, którym zazwyczaj jest płótno. Spotyka się również obrazy drukowane jako plakaty i naklejane na płyty. Obrazy w sypialni stosujemy wówczas, gdy fototapety wydają się nam zbyt duże. Można je dokładnie dopasować do pomieszczenia: sypialni, salonu, kuchni lub nawet w firmie.

Poprzedni artykułWymienniki ciepła płaszczowo rurowe i ich szerokie spektrum zastosowań
Następny artykułOkna PCV, a może drewniane – jakie wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj