Gięcie blachy to proces, w którym arkusz blachy poddawany jest oddziaływaniu odpowiedniej siły ukierunkowanej na zmianę kształtu płaszczyzny. Rezultatem tego działania jest trwała zmiana krzywizny giętego detalu, bez jednoczesnej zmiany grubości samego materiału. Taka technika formowania pozwala na uzyskanie różnych, nierzadko dość skomplikowanych kształtów o dużej ilości zgięć. Zapotrzebowanie na takie elementy występuje w wielu branżach, m Komponenty te muszą spełniać odpowiednie normy, co dzięki znaczącej modernizacji technik gięcia blachy jest obecnie dużo łatwiejsze.
Możliwości gięcia blachy
W zależności od wymagań i potrzeb danego elementu lub gotowego produktu, zastosować można różne metody gięcia. Sama blacha należy do najczęściej wykorzystywanych surowców, które poddawać da się obróbce plastycznej. Aby osiągnąć zamierzony kształt, grubość czy wielkość elementu pod wpływem gięcia, z reguły wykorzystuje się prasy krawędziowe CNC sterowane komputerowo. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie nieporównywalnej do innych metod precyzji, a także optymalnej powtarzalności całego procesu. Na wybór tej techniki gięcia wpływają przede wszystkim specyficzne parametry blachy oraz jej właściwości plastyczne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że automatyzacja procesu obróbki znacząco skraca czas potrzebny do wykonania elementu lub w pełni gotowego produktu.
Gięcie blach z wykorzystaniem pras krawędziowych
Za pomocą pras krawędziowych można zginać blachę pod każdym kątem. Wykorzystywane w tym celu matryce i stemple są w stanie pracować z naciskiem sięgającym nawet 150 ton, dzięki czemu pozwalają na efektywne odkształcanie powierzchni poddanej takiej obróbce. Gięcie blach na prasie krawędziowej daje możliwość nadawania stali praktycznie dowolnego kształtu. Urządzenia te pozwalają na swobodne profilowanie powierzchni, w sposób ściśle uzależniony od docelowych potrzeb. Gięcie na prasach krawędziowych rozpoczyna się od wprowadzenia odpowiednich informacji za pomocą elektronicznego panelu sterowania, które dotyczą dokładnych parametrów o pożądanym efekcie procesu. Pozostałe dane dobierane są automatycznie przez urządzenie, dzięki temu obsługa operatora może być ograniczona do minimum. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wyeliminowania błędów ludzkich przez algorytmy.
Zastosowanie gięcia blach
Gięcie blach jest wyjątkowo elastyczną metodą obróbki plastycznej. Obecnie praktycznie nie wykonuje się tego procesu ręcznie, ponieważ nowoczesne prasy krawędziowe mogą być sterowane numerycznie. Dokładność uzyskanego w ten sposób gięcia mierzy się w ułamkach milimetrów, co ma szczególne znaczenie w wielu zastosowaniach. Gięcie blach CNC wykorzystywane jest w różnych dziedzinach, w tym budownictwie, przemyśle, mechanice, motoryzacji czy elektronice. Tak duże zróżnicowanie zastosowań wynika m.in. z możliwości precyzyjnego dopasowania promienia gięcia blachy. Wartość ta powiązana jest z różnymi parametrami, takimi jak szerokość rowka formy gnącej czy grubość materiału. Minimalny promień gięcia blachy zawsze musi być do nich optymalnie dobrany.
Korzyści związane z gięciem blach CNC
Gięcie blach CNC wiąże się z wieloma korzyściami. Do największych zalet takiej formy obróbki należy jej wysoka precyzja, a także duże możliwości krawędziowania. Na jednym elemencie uzyskać można wiele linii, co pozwala na tworzenie brył, detali, obudów oraz innych komponentów wykorzystywanych w nowoczesnych urządzeniach. Poza wysoką jakością wyrobu uzyskanego poprzez gięcie CNC, niemałą zaletą jest możliwość znaczącego usprawnienia całego procesu produkcyjnego. Zastosowanie technologii komputerowej daje pewność optymalnej powtarzalności obróbki, przez co gotowe elementy nie wymagają dalszych prac i dodatkowego wykończenia. Takie rozwiązanie przekłada się duże oszczędności. Cięcie i gięcie blach za pomocą pras krawędziowych jest bardzo wydajne, ponieważ niweluje straty materiałowe. Przygotowane w ten sposób części można przeznaczyć bezpośrednio do dystrybucji, bądź też wykorzystać w pracach montażowych.