Straty ciepła niestety powodują, że rachunki za ogrzewanie są horrendalnie wysokie. Niestety nawet właściciele nowo wybudowanych domów zmagają się z tym problemem. Ceny np. gazu ciągle wzrastają, również dobrej jakości węgiel nie jest tani, podobnie jak pelet. Dlatego warto wprowadzić takie rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć straty ciepła, czyli obniżyć rachunki. Jednocześnie zrobicie coś pożytecznego dla środowiska. Zatem warto przeczytać nasz poradnik. Dowiedzie się z niego, jak szybko i skutecznie można zmniejszyć straty ciepła w pięciu krokach. Dowiecie się również, dlaczego ocieplenie pianką poliuretanową jest tak polecane.

Krok pierwszy: zdecyduj się na ocieplenie pianką poliuretanową

Krok pierwszy: zdecyduj się na ocieplenie pianką poliuretanowąOcieplenie pianką sprawdzi się zawsze i wszędzie. Warto wiedzieć, że polecane jest zarówno do nowych domów, jak i tych znacznie starszych. Otóż ocieplenie pianką pur pozwala nam zaoszczędzić nawet do 50% nakładów poniesionych na ogrzewanie. Zatem to naprawdę sporo. Ten materiał wykazuje świetne parametry techniczne i jednocześnie zadziwia swoją trwałością. Pianka poliuretanowa wykazuje zdecydowanie lepsze właściwości izolacyjne niż wełna mineralna i nie traci ich nawet z biegiem lat. Ponadto zapewnia 100% szczelność, a przy tym ocieplenie pianką pur jest opłacalne i ekonomiczne. Jedna aplikacja zapewnia taki rozrost piany, że od razu można pozbyć się mostków termicznych. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na to, że nie powoduje alergii, jest też bezpieczna dla zwierząt domowych. Pianka jest także materiałem bezpiecznym, gdyż jest samogasnąca. Ponadto nie obciąża konstrukcji budynku. Można nią ocieplić nawet trudno dostępne szpary.

Krok drugi: sprawdź szczelność drzwi

Niestety również przez drzwi ucieka wiele ciepła. Często widoczne są szpary. Nie musicie się obawiać, że w takiej sytuacji konieczne będzie kupno nowych drzwi. Tak naprawdę możecie poprawić szczelność bardzo szybko i dodatkowo bardzo tanio. Wystarczy tylko zamontować uszczelki automatycznie opadające. Dzięki regulacji ucieczki ciepła zdecydowanie się zmniejszą, a wy nie musicie kupować nowych drzwi, co nie jest wcale tanie. Warto również zdecydować się na specjalistyczne progi drzwiowe. Posiadają one zwiększoną izolacyjność termiczną.

Krok trzeci: ocieplenie ścian zewnętrznych

Niestety oszczędność nie jest dobrym doradcą. Nawet nowe domy, często nie posiadają odpowiedniego ocieplenia zewnętrznego. Inwestorzy próbując zmniejszyć koszty popełniają duże błędy. Również starsze domy są źle ocieplone bądź też wcale, a jak mówi przysłowie „chytry dwa razy traci”. Dlatego, aby rachunki za ogrzewanie nie były tak wysokie, koniecznie należy zdecydować się na ocieplenie budynku. Tutaj można wybrać dobrej jakości styropian. Warto też wiedzieć, że brak ocieplenia powoduje, że do domu dostaje się wilgoć, a od tego tylko krok do grzyba i pleśni. O tym, jak negatywny wpływ mają one na zdrowie, wie chyba każdy.

Krok czwarty: zamontuj rolety zewnętrzne

Krok czwarty: zamontuj rolety zewnętrzneRolety zewnętrzne to także świetny sposób na zmniejszenie strat ciepła. Jeżeli twoje rachunki za ogrzewanie rosną z roku na rok, to być może czas pomyśleć o zamontowaniu rolet zewnętrznych. Bardzo wiele ciepła ucieka właśnie przez drzwi balkonowe oraz okna, a zamontowanie rolet w znaczący sposób pozwala zmniejszyć te straty. Otóż między opuszczoną roletą, a oknem powstaje coś, co możemy określić mianem poduszki powietrznej. Właśnie ona pełni swoistą barierę przed utratą ciepła. Oczywiście warto wiedzieć, na jaką oszczędność można liczyć. A tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju rolet. Modele średniej klasy pozwalają na zmniejszenie rachunków o około 15%. Z kolei, gdy wybierzemy rolety wypełnione pianką poliuretanową ta oszczędność może być nawet na poziomie 40%. Zatem wiadomo, że tego typu rolety są zwyczajnie droższe, jednak ich zakup bardzo szybko się zwróci.

Krok piąty: wentylacja ma znaczenie

Warto również ograniczyć straty ciepła przez wentylację. Jedyną słuszną wentylacją jest oczywiście mechaniczna w układzie zamkniętym. Warto wybrać taką z odzyskiem ciepła. Absolutnie nie należy zatykać też kanałów wentylacyjnych. Wtedy do pomieszczenia dostaje się para wodna, a już po krótkim czasie na ścianach pojawia się grzyb.

Jeżeli chcecie zmniejszyć straty ciepła to skorzystajcie z naszych pięciu kroków. Nie tylko zaoszczędzicie, ale również zrobicie coś dobrego dla swojego zdrowia, ale i powietrza. Dlatego warto.

Poprzedni artykułJak zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe na parkingach wielopoziomowych?
Następny artykułPłyty plexi – właściwości, zastosowania i zalety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj