Istotą gięcia blach jest taka zmiana jest struktury, by krzywizna była funkcjonalna. Najważniejsze jest więc nie to, by blachę zgiąć zgodnie z projektem, ale aby to zrobić dobrze i przy jak najmniejszym naprężeniu struktury materiałowej. Warto przy tym dowiedzieć się jaka jest specyfika różnych sposobów gięcia blachy i do czego są one wykorzystywane.

Gdzie znaleźć blachę?

Blacha jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle. Mowa o różne jego rodzaje, choć najczęściej spotykamy się z nią w przypadku budownictwa. To tutaj można spotkać jej zastosowanie między innymi do stworzenia elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych dachów. Blacha jest często wykorzystywana także w tworzeniu altanek i innych tego rodzaju budynków. To jeden z najchętniej wykorzystywanych i najtańszych materiałów budowlanych.

Jakie rodzaje gięcia blach?

Istnieje wiele rodzajów i sposobów gięcia blach. Gilotyny do blach i innych elementów blaszanych muszą mieć odpowiednią specyfikację i być dobrze skalibrowane. Powinny działać w oparciu o najnowsze technologie, tylko w taki sposób sprawią, że blacha zostanie zgięta we właściwy sposób. Proces opiera się o planowane i dokładne zmiany krzywizny materiału.

Wśród czynności, które wykonuje się na nowoczesnych urządzeniach, możemy wyróżnić gięcie, profilowanie, zaginanie, prostowanie czy zawijanie. Cały proces jest podzielony na trzy etapy:

  1. a) Gięcie sprężyste,
  2. b) Gięcie plastyczne,
  3. c) Dotłaczanie.

Walce, prasy, giętarki

Większość procesów gięcia na gilotynach do blach i innych elementów blaszanych odbywa się na prasach. Gięcie walcami odbywa się, gdy istnieje konieczność wytworzenia np. rur ze szwem lub płaszczy zbiorników. Podczas gięcia wykorzystuje się różnego rodzaju specjalistyczne technologie. Należy przy tym pamiętać, by prasy miały specjalne zaświadczenia o przejściu rygorystycznych testów. Muszą spełniać wymogi jakościowe. Wówczas dopiero dają możliwość do wykorzystania swoich możliwości do gięcia elementów w sposób bezpieczny i precyzyjny. Istotną rolę odgrywa tu także powtarzalność.

Sposoby gięcia blach

Nie ma jednego sposobu gięcia blach, tak jak nie ma jednej maszyny, która może to robić. Wszystko zależy od rodzaju blachy, bo to do materiału należy dopasować właściwe rozwiązanie. Liczy się grubość, norma jakości, faktura oraz typ. To w zależności od ostatecznych zmiennych dobiera się właściwą giętarkę.

Poprzedni artykułJak działają falowniki?
Następny artykułPrzezbrojenie maszyny – co to znaczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj