Produkcja energii elektrycznej w dzisiejszych czasach powinna być wykonywana możliwie najbardziej ekologicznie. Najlepiej gdy mamy do czynienia z panelami słonecznymi bądź elektrownią wiatrową, ponieważ nie emitują one do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Czym jest kogeneracja?

Jeśli jednak nie ma możliwości uruchomić na danym terenie i w danej chwili całkowicie ekologicznej produkcji prądu elektrycznego, trzeba skorzystać z innych rozwiązań. Jednym z nich jest elektrownia węglowa, jednak to jest opcja już bardzo mocno przestarzała. Powoduje ona bardzo dużą emisję przede wszystkim dwutlenku węgla, a tego chcemy uniknąć. Stąd wykorzystanie nowoczesnych generatorów opartych na silnikach, które zasilić można gazem ziemnym, biogazem bądź gazami specjalnymi. Cały system jest najbardziej wydajny, gdy uruchomiona jest kogeneracja. Chodzi o jednoczesną produkcję zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej. Ta druga może być wykorzystana między innymi do ogrzewania okolicznych budynków przemysłowych i mieszkalnych. Znacznie zwiększa się wtedy efektywność pracy generatora, ponieważ większa część energii jest zużywana, a nie tracona bezpowrotnie. Tak stałoby się z energią cieplną, którą i tak powstaje w trakcie pracy silnika generatora.

Wpływ kogeneracji na środowisko

Współprodukcja zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej przyczynia się w znacznym stopniu do ochrony przyrody. Główny powód jest taki, że – jak wspominaliśmy wcześniej – ciepło i tak jest produkowane podczas spalania w silnikach paliw takich jak gaz ziemny. Bez systemu kogeneracji należałoby więc odprowadzić je do systemu chłodzenia i po prostu oddać do atmosfery. W ten sposób powiększamy i tak przecież niemały efekt cieplarniany, zwiększamy jeszcze bardziej średnią temperaturę otoczenia, oraz tracimy sporą część energii. Tymczasem, gdy uruchomiona jest kogeneracja, sytuacja jest zgoła inna. Przede wszystkim na miejscu produkcji energii elektrycznej nie jest emitowana tak duża ilość energii cieplnej. Zamiast tracić ją poprzez wypuszczenie do atmosfery, płynie ona do odbiorców prywatnych oraz firmowych. Dzięki temu na miejscu nie ma konieczności zużywania dodatkowych paliw bądź samego prądu, na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Jak widać, kogeneracja jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej wykorzystujemy znaczną część paliwa, które dostarczane jest do agregatu prądotwórczego. Zmniejsza się emisja szkodliwych substancji do atmosfery, ponieważ odbiorcy nie muszą dodatkowo palić w kotłach, by ogrzewać swoje domostwa. Oprócz tego nie emituje się znacznych ilości energii cieplnej, która i tak jest tracona podczas pracy silników spalinowych generatorów.

Poprzedni artykułEnergia słoneczna ratunkiem dla ziemi
Następny artykułW jaki sposób, wózki widłowe pomogą nam w działaniu firmy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj