Anteny LTE – dowiedz się, zanim kupisz

Antena LTE to urządzenie, które może skutecznie poprawić jakość Twojego połączenia internetowego. Jednak jej zakup nie zawsze okazuje się opłacalny. Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy warto wybrać antenę LTE.

Anteny LTE przydadzą się wszędzie tam, gdzie router domowej sieci wifi znajduję się zbyt daleko od stacji bazowej, konkretnego dostawcy Internetu w technologii LTE. Nie oznacza to jednak, że konieczność zakupu dodatkowej zewnętrznej anteny LTE zachodzi wtedy, gdy Twój dom, znajduje się w promieniu kilku kilometrów od stacji. Jeśli w takiej sytuacji masz problem z jakością połączenia internetowego, zakup anteny LTE nie będzie konieczny.

Po co kupować antenę LTE?

Zewnętrzne anteny LTE, które są montowane najczęściej na ścianach lub dachach budynków, skutecznie wzmacniają sygnał połączenia internetowego. Jeśli Twój router regularnie zwalnia, lub przerywa połączenie internetowe, być może warto wydać pieniądze na nową antenę. Warto pamiętać, że nie powinno się kupować pierwszej lepszej anteny LTE. Dlaczego?

Ma to związek ze specyfiką technologii LTE. Z założenia jest to sieć szerokopasmowa, a w wielu ofertach można spotkać anteny LTE, które pracują jedynie na wybranych częstotliwościach. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że konkretna antena LTE może nie współgrać z częstotliwością, na jakiej Twój dostawca Internetu, dostarcza połączenie do Twojej domowej sieci Wi-Fi.

Na jakich częstotliwościach jest obsługiwany Internet LTE w Polsce? Szerokopasmowa sieć LTE wykorzystuje bardzo dużo częstotliwości, które i tak w najbliższym czasie będą rozszerzane. Obecnie zasięg LTE występuje na częstotliwości 2600 MHz, 2100 MHz, 1800 MHz, a także 800 MHz. Już wkrótce do tego grona ma dołączyć częstotliwość 700 MHz, choć jest ona obecnie zarezerwowana dla nadajników telewizyjnych.

W związku z tym, przed zakupem powinieneś sprawdzić, na jakiej częstotliwości Twój dostawca przesyła Internet. Jeśli dysponujesz dodatkową gotówką, możesz przeznaczyć ją na zakup anteny LTE, która jest w stanie pracować na kilku częstotliwościach. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że Twoja antena będzie pomagała Tobie w uzyskaniu lepszej jakości Internetu, niezależnie od konkretnego dostawcy, z którym podpiszesz umowę.

Przed zakupem anteny LTE

Zanim zdecydujesz się na zakup anteny LTE, możesz wykonać szybki test za pomocą routera i komputera, podłączonego do Internetu. W panelu diagnostycznym Twojej domowej sieci Wi-Fi, możesz zapoznać się z aktualnymi parametrami: RSRP, RSRQ, SINR i RRSI. Zakup anteny LTE powinien być konieczny, jeśli w panelu diagnostycznym sieci wartości poszczególnych parametrów, wynoszą odpowiednio: RSRP mniej niż 91 dBM , RSRQ poniżej -16dB, sINR poniżej -87 dBM oraz RRSI mniej niż 12 dB.

Jeśli panel diagnostyczny wskazał konieczność zakupu anteny LTE, pamiętaj, że podczas zakupu nie warto kierować się tylko najniższą ceną anteny. Warto postawić na urządzenia pracuje na wielu częstotliwościach, by w przyszłości uniknąć konieczności zakupu kolejnej anteny.

Czytaj więcej: Czy warto wybrać anteny LTE?

Poprzedni artykułJak wybrać właściwy regulator napięcia?
Następny artykułSterowanie numeryczne dla początkujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj