Fotowoltaika to jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej na świecie. Wystarczy powiedzieć, że pobranie 1% energii słonecznej docierającej do ziemi pozwoliłoby na całkowitae spełnienie wszystkich potrzeb energetycznych.

Dowolność miejsca

Przewaga paneli fotowoltaicznych ponad elektrowniami chociażby wiatrowymi jest bardzo prosta. Dowolność miejsca i całkowity brak ryzyka. Co to oznacza? Wiatraki, które są odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej, wymagają odpowiedniej siły, jak i kierunku wiatru, szybka zmienność zarówno jednego, jak i drugiego z tych czynników nie tylko utrudnia ich sprawne działanie, ale często całkowicie je uniemożliwia. Problem ten nie występuje jednak w przypadku ruchów Słońca. Ze względu na jego cykliczne stałe położenie na niebie, możliwe jest sprawne wykorzystanie potencjału z niego płynącego bez okresowych przerw w dostawie prądu. Jest to szczególnie korzystna opcja w miejscach o niezwykle małym stopniu zachmurzenia, takich jak chociażby pustynie. Ze względu na niezwykle duże nasłonecznienie oraz bardzo ograniczone zachmurzenie, panele fotowoltaiczne działają tam niesamowicie efektywnie.

Wykorzystanie przestrzeni

Ściany wysokich budynków miast, olbrzymie połacie dachów domków jedno- i kilkurodzinnych na osiedlach. To wszystko przestrzeń, która aktualnie pozostaje całkowicie niewykorzystana energetycznie. Z tego względu istnieje możliwość obudowania tej powierzchni panelami słonecznymi. Co to da? Praktycznie pełną niezależność energetyczną budynków, co w znacznym stopniu zmniejszy zanieczyszczenie powietrza paliwami kopalnymi. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które można zastosować wszędzie. Będzie ono dotyczyło głównie miast znajdujących się w miejscach okołozwrotnikowych i równikowych. Często ze względu na duże zachmurzenie czy niekorzystne położenie geograficzne byłaby to opcja nieopłacalna. Mimo to wciąż istnieje niezwykle długa lista miejsc, gdzie rozwiązanie to można by zastosować.

Kompaktowe

Panele mogą być małe i wciąż sprawnie działać. Już dzisiaj można zaobserwować liczne urządzenia użyteczności publicznej wyposażone w małe panele, które dzięki temu mogą szczycić się niezależnością energetyczną od miejskiego zasilnia. Panele takie można wykorzystać w praktycznie każdym urządzeniu. Od zasilania lampki w rowerze, która ładowałaby się podczas postoju w dzień na słońcu, po obudowanie tylnej części telefonu, który pozyskiwałby energię podczas rozmowy w słoneczny dzień. Rozwiązań jest niezwykle wiele. Dlaczego nie można zastosować w ten sposób innych źródeł odnawialnej energii? Mimo łatwości konstrukcji małej elektrowni wiatrowej, jej zastosowanie w warunkach miejskich lub tym bardziej mobilnych, byłoby całkowicie niedorzeczne.

Niecodzienne rozwiązania

Elektrownia słoneczna to bardzo ciekawy projekt, który z jednej strony wykorzystuje energię słoneczną do produkcji elektryczności, z drugiej natomiast ma niewiele wspólnego z fotowoltaiką. W jaki sposób więc działa? Na niezwykle mocno nasłonecznionym obszarze budowane są olbrzymie ilości luster, skierowanych w jeden punkt, którym jest specjalna wieża – znajdują się tam bojlery z wodą oraz turbina parowa. Woda pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna intensywnie parować, co wprawia w ruch turbiny, wytwarzając czystą energię elektryczną. Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne ze względu usunięcia kosztów produkcji paneli fotowoltaicznych, które mogą zostać zastąpione przez dużo tańsze i prostsze w produkcji lustra. Rozwiązania takie są już stosowane chociażby w Afryce czy Stanach Zjednoczonych. Pojedyncza elektrownia słoneczna składająca się z 173 500 luster jest w stanie wygenerować 392 MW energii. Jest to ilość prądu zdolna zasilić 140 tysięcy gospodarstw domowych. Innym ciekawym rozwiązaniem, dodatkowo dużo prostszym pod względem budowy jest wieża słoneczna – jak ona działa? W bardzo prosty sposób!

Składa się z olbrzymiego komina, którego wysokość może przekraczać nawet kilometr oraz specjalnych kolektorów wypełnionych wodą. Podczas słonecznego dnia słońce nagrzewa wodę. Dzięki temu w nocy nagrzane przez wodę powietrze unosi się poprzez ogromny komin. Znajdują się w nim turbiny, które są napędzane ruchem gorącego powietrza, dzięki czemu wytwarzana jest energia elektryczna. Największą zaletą tego rozwiązania jest praktycznie zerowy koszt obsługi oraz brak potrzeby wykorzystania zaawansowanych technologi czy wyspecjalizowanej kadry do obsługi, dzięki czemu jest to bardzo dobra alternatywa energetyczna dla rozwijających się krajów trzeciego świata. Pierwszy prototyp takiej budowli został zbudowany kilkanaście lat temu w Hiszpanii i doskonale spełnił swoje zadanie, od tego czasu nie podejmowano jednak prób rozprowadzania tego rozwiązania na szerszą skalę. Jego miejsce zajęły elektrownie słoneczne. Mimo to wciąż jest to idea godna uwagi, która, co bardzo prawdopodobne, w przyszłości zapewne zostanie zastosowana w miejscach, w których nie sprawdzą się inne bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie firmy 4oze, w której ofercie znajduje się fotowoltaika pomorskie oraz okolice.

Poprzedni artykułMetoda błyskowa jako nowoczesny sposób tworzenia pieczątek
Następny artykułKogeneracja a ochrona środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj