Każdy towar musi przebyć długą drogę, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Niezależnie od tego czy ta droga jest dłuższa, czy krótsza, zawsze należy zadbać o jej bezpieczeństwo.

Czym jest centrum logistyczne?

Centrum logistyczne jest samodzielnym podmiotem gospodarczym, który zajmuje się wspomaganiem dostawy różnych zamówień. Centrum logistyczne to nic innego jak organizacja, której zadaniem jest realizacja elementów logistycznych, takich jak przyjęcie towaru, rozdzielanie towaru, separacja czy wysyłka towaru. Zazwyczaj centra logistyczne działają tam, gdzie krzyżują się ważne (w tym międzynarodowe) szlaki tranzytowe. Warto również podkreślić, że centrum logistyczne to obszar o specyficznej infrastrukturze, który może obejmować magazyny, budynki, platformy przeładunkowe, parkingi, biurowce i służby celne. To właśnie dzięki tak rozbudowanej infrastrukturze centra logistyczne są w stanie pełnić różne funkcje. Mogą to być funkcje logistyczne (m.in. transport drogowy, obsługa ładunków czy zarządzanie zamówieniami), mogą to być funkcje pomocnicze (np. przeładunki) oraz funkcje dodatkowe (parking czy obsługa techniczna).  

Działanie centrów logistycznych

Centra logistyczne zajmują się przyjmowaniem towarów, ich magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką lub wydawaniem zamówień oraz zarządzaniem zapasami. Również w centrum logistycznym możemy spotkać obsługę księgową, celną oraz dużo innych usług. Dodatkowe usługi w rzeczywistości realizowane są w innych centrach, z których każde działa na indywidualnych zasadach.

Korzyści wynikające z korzystania z centów logistycznych

Dużą zaletą centrów logistycznych jest niewątpliwie to, że umożliwiają korzystanie z wielu różnych usług w jednym miejscu. Miejsca te cechują się wysokim poziomem obsługi klientów. Każdy klient może jednocześnie zamówić usługi spedycyjne, magazynowe i przeładunkowe. Takie działania często oszczędzają nie tylko dużo czasu, ale także pieniędzy, które w innym przypadku musiałyby zostać wydane na pojedyncze zadania w firmie. Dodatkowo warto wspomnieć, że centra logistyczne są bardzo dobrze wyposażone – mogą posiadać zarówno towary suche, jak i magazyny chłodnicze.

Dodatkowo są w stanie działać sprawnie, nie tylko dlatego, że wszystko jest w jednym miejscu, ale dlatego, że firmy te mają maszyny, które mogą usprawnić cały proces pracy magazynu. Należy zaznaczyć, iż pracownicy centrum logistycznego mają spore doświadczenie w obsłudze wielu klientów, w tym np. dużych firm. Pracownicy wykonują efektywnie swoją pracę, ponieważ rozumieją znaczenie czasu i profesjonalizmu, który jest tutaj podstawą. Dużą zaletą jest również to, że w wielu centrach logistycznych bardzo często możliwy jest kontakt z konsultantami 24 godziny na dobę. Korzystanie z centrum realizacji to coś więcej niż korzystanie z usług wysyłkowych. Takie centrum jest bardziej kompleksowe, dzięki czemu jest możliwość korzystania z wielu usług jednocześnie.

Poprzedni artykułMark Buxton – zapachowa kolekcja dla indywidualistów
Następny artykułSpoiwa budowlane – co warto o nich wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj