Owijarki coraz częściej uznawane są za najpopularniejsze i najbardziej ekonomiczne urządzenia wykorzystywane w procesach samozaładowczych. Ich powszechnie znanym zastosowaniem jest wykorzystywanie w rolnictwie – pakowanie bel siana, zboża lub innych roślin uprawnych. Świetnie sprawdzają się również w zakładach przemysłowych i magazynach, na przykład do zabezpieczania towarów transportowanych na palecie. Maszyna, najczęściej za pomocą obrotowego ramienia, owija towar folią samoprzylepną znacznie szybciej i dokładniej niż zrobiłby to człowiek, jednocześnie zużywając mniej folii.

Jaką owijarkę wybrać?

Obecnie rozróżniamy dwa główne typy tych urządzeń – automatyczne i półautomatyczne. Oferowane w różnych modelach przez firmy z całego kraju owijarki stosowane są w fabrykach, magazynach oraz w firmach transportowych. Każdy przedsiębiorca decydujący się na takie rozwiązanie w procesie samozaładowczym musi rozważyć potrzeby i możliwości przedsiębiorstwa, aby jak najlepiej dopasować do nich typ urządzenia.

Owijarki półautomatyczne charakteryzują się zależnością od pracownika, co pozwala operatorowi kontrolować proces pakowania. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie przy owijaniu towarów folią o niestandardowych wymiarach lub ładunków niestabilnych. Ładunek wprowadza się na urządzenie za pomocą wózka widłowego, a następnie operator zaczepia folię stretch o paletę i ustawia parametry owijania na klawiaturze lub panelu dotykowym. Pakowanie realizowane jest automatycznie.

Owijarki automatyczne najlepiej sprawdzają się w zakładach przemysłowych przy pakowaniu produktów prosto z taśmociągów. Jak mówi ekspert reprezentujący firmę Madejpak: Dzięki pełnej automatyzacji ten typ owijarek jest najbardziej ekonomiczny w zakładach przemysłowych; pozwala zaoszczędzić czas, a dzięki ustawieniom komputerowym precyzyjnie pakuje towary prosto z taśm przemysłowych bez konieczności nadzoru człowieka.

Ostateczny wybór urządzenia uzależniony jest od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa oraz jego budżetu. Mniejszym firmom lub takim zajmującym się niestandardowymi towarami, wymagającymi precyzji poleca się owijarki półautomatyczne. Więksi przedsiębiorcy oraz zajmujący się pakowaniem seryjnym powinni wybrać pełną automatyzację.

Czy owijarki samozaładowcze są dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowanie tak, ponieważ ich zastosowanie pozwala zaoszczędzić czas, zwiększyć wydajność oraz zużywać optymalne ilości materiału pakowego. Pod względem ekonomicznym owijarki powinny stanowić postawę procesów samozaładowczych w nowoczesnym przedsiębiorstwie.

Poprzedni artykułCo oznaczają gwiazdki hotelowe?
Następny artykułWózki widłowe spalinowe – gdzie kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj