Falownik to narzędzie, jakiego znaczeniem jest zmiana prądu stałego na przemienny, z opcją regulacji częstości wychodzącej.

Falownik sam w sobie stanowi część przemiennika częstości, chociaż obecnie wszedł do świadomości klientów jako proste urządzenie. Gdy o przemienniku częstotliwości mowa, jego założeniem jest przeistoczenie rozciągnięcia przemiennego sieci o określonej częstości w natężenie ciągłe.

Falowniki vs. przemienniki częstości
Jednakże w tymże wypadku teoria oraz wyszukane definicje żyją własnym życiem, tymczasem praktyka oraz popularne wykorzystywanie własnym. Falownikami często charakteryzuje się wszystkie narzędzia do zarządzanie szybkości obrotowej napędów elektrycznych oraz ustalenie to jest na tyle często wykorzystywane, iż stosują go zarówno konsumenci szukający “falownika”, ich klienci oraz mechanicy, lecz również wytwórcy oraz dystrybutorzy. Taka sytuacja może jednakże prowadzić nieraz do kłopotów oraz starć, zwłaszcza w chwili tej gdy jeszcze większą popularność pozyskują odnawialne źródła energii na czele z fotowoltaiką, w jakich to stosuje się falowniki zmieniające kierunek stały wynikający z paneli PV na prąd przemienny o częstości 50Hz

Typy falowników
Obecnie wykorzystywane falowniki mają tranzystory IGBT bądź tranzystory polowe, natomiast ich pracą sterują mikroprocesory przesyłające sygnały. Ze względu na tło zasilania dzieli się je na falowniki rozciągnięcia, z kondensatorem na wejściu, i falowniki prądu, mające na wejściu dławik. Poza tymże biorąc pod uwagę napięcie, charakteryzuje się falowniki jednofazowe (wspierane poprzez jedną fazę z trójfazowym wyjściem) oraz trójfazowe (wspierane poprzez trzy fazy z trójfazowym wyjściem). Tymczasem z racji na technikę sterowania silnikiem mówi się o falownikach skalarnych i wektorowych.

Opis oddziaływania falownika
Koncepcja zamiany prądu stałego na prąd przemienny jest zagadnieniem dosyć trudnym. Energia dostarczana do sieci musi wykonywać wysokie wymagania co do klasy, m.in. kształtu przebiegu rozciągnięcia oraz stylu, jakie powinny być doskonałym przebiegiem sinusoidalnym. Szczególnie popularną teraz techniką jest „kluczowanie” – więc natychmiastowe wyłączanie oraz włączanie napięcia stałego wedle takiego modelu, żeby otrzymać żądany przebieg.

Poprzedni artykułCo wyróżnia prasy krawędziowe?
Następny artykułRóżne sposoby gięcia blach – charakterystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj