[Artykuł sponsorowany]
Budowa nowoczesnej hali stalowej składa się z trzech głównych faz: projektowania obiektu, prefabrykacji elementów oraz ich montażu. W tym artykule krok po kroku wyjaśniamy na czym polegają poszczególne etapy inwestycji.
Etap pierwszy: projektowanie i dokumentacja
Budowa hali stalowej wymaga nie tylko opracowania projektu budynku, ale także – zgodnie z przepisami prawa budowlanego – uzyskania szeregu zezwoleń. Jednym z ważniejszych dokumentów, potrzebnym do rozpoczęcia inwestycji, jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydawana jest przez urząd miasta lub gminy, odpowiedni dla lokalizacji działki, na której wybudowana ma zostać hala. Decyzja określa przeznaczenie działki inwestycyjnej, zawiera ograniczenia związane ze sposobem jej wykorzystania oraz informacje konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Do innych wymaganych dokumentów zalicza się m.in. decyzję środowiskową (dokładniej: decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia), oceniającą i regulującą wpływ inwestycji na środowisko naturalne. W pozwoleniu tym określone zostają techniczne warunki dostarczania mediów, takich jak energia elektryczna, gaz czy bieżąca woda, a także odprowadzane ścieki.
Uzyskanie wszystkich potrzebnych zgód może być procesem długotrwałym i skomplikowanym, dlatego warto skorzystać z usług firmy budowlanej, która oprócz przygotowania projektu hali, oferuje swoim klientom profesjonalne wsparcie podczas dopełniania wszystkich wymaganych formalności. Takie podejście od lat stosuje firma Ocmer. W oparciu o informacje dostarczone przez klienta przygotuje projekt hali, dostosowany do indywidualnych wymogów, a także pomaga w uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód i pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę, który stanowi zwieńczenie etapu przygotowań.
Etap drugi: prefabrykacja elementów konstrukcyjnych
Wszystkie elementy wykorzystywane do budowy hali stalowej wykonywane są w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy. Podczas prefabrykacji modułów konstrukcyjnych nacisk powinien być położony na stosowanie nowoczesnych technologii produkcyjnych, pozwalających na ekonomiczne wykorzystanie stali. Umożliwia to optymalizację kosztów całej inwestycji. W trakcie projektowania i wykonywania elementów montażowych, w porozumieniu z klientem, opracowywane i wdrażane są rozwiązania bezpieczne i funkcjonalne, a jednocześnie jak najbardziej ekonomiczne.
W czasie produkcji uwzględniane jest nie tylko praktyczne zastosowanie elementów, ale także ich estetyczny i nowoczesny wygląd. Ramy tworzące konstrukcję nośną hali wykonywane są ze spawanych elementów ze stali S355. Blachy czyszczone są do stopnia Sa 2½ (według normy ISO), a następnie zabezpieczane są przed utlenianiem. W tym celu wykorzystywana jest powłoka antykorozyjna. Szkielet dachu oraz elementy konstrukcji nośnej ścian wykonywane są z zimnogiętych kształtowników stalowych, pokrytych obustronnie warstwą cynku. Do tych elementów, już na placu budowy, mocowane są stalowe panele blachy trapezowej. Panele wykorzystywane do obudowy dachu i ścian pokrywane są obustronnie warstwą cynku. Ich widoczna strona malowana jest farbą poliestrową w kolorze wybranym przez klienta z tabeli kolorów, natomiast spodnia strona jest pokryta warstwą podkładową w kolorze szarym.
Etap trzeci: montaż hali stalowej
Kluczowe jest nie tylko wzniesienie hali w krótkim czasie, ale i dostosowanie jej konstrukcji do wymagań klienta. Na tym właśnie opiera się system Remco, a więc nowoczesna technologia opracowana przez holenderskie przedsiębiorstwo Remco Ruimtebouw, stosujące go na całym świecie. Hale wykonane przy jego użyciu wyróżniają się lekką konstrukcją (kilkanaście kilogramów na metr kwadratowy) oraz dużymi rozpiętościami (do 80 m), które uzyskiwane są bez konieczności stawiania słupów pośrednich. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa przestrzeń użytkową hali, co ma szczególne znaczenie w przypadku obiektów magazynowych.
Jak przebiega montaż hali stalowej? Pierwszym etapem budowy są prace ziemne przygotowujące teren do wylania fundamentów oraz montażu belek podwalinowych. Następnie przystępuje się do montowania prefabrykowanych stalowych elementów, które łączone są z fundamentami i ze sobą w ściśle określonej kolejności za pomocą śrub. Poszczególne fazy prac budowlanych pokazuje film: https://www.ocmer.com.pl/time-laps.
Budowę hali można podzielić na następujące etapy:
- przygotowanie podbudowy tj. wylanie „chudego” betonu pod posadzkę;
- montaż prefabrykowanych słupów stalowych;
- montaż słupów stalowych ramy głównej;
- montaż stężeń oraz belki ściany szczytowej;
- montaż rygli ramy głównej;
- montaż płatwi dachowych;
- montaż obudowy.
Uwieńczeniem procesu budowy hali jest betonowanie posadzki przemysłowej oraz jej powierzchniowe utwardzenie i wreszcie montaż instalacji wewnętrznych.