Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu jednorodzinnym wymaga zastosowania wybranego systemu ogrzewania. Można zainstalować między innymi ogrzewanie podłogowe. Jak ono działa?

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego mamy do czynienia z systemem zintegrowanym z podłogą, który równomiernie rozprowadza ciepło. W ten sposób można zapewnić sobie komfortową temperaturę przez całą dobę.

Optymalne wykorzystanie źródeł energii zasilających ogrzewanie podłogowe, możliwość korzystania z odnawialnych źródeł i pomp ciepła, a także zapobieganie tworzeniu chmur kurzu i brak szpecących często pomieszczenia grzejników sprawiają, że ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem w domach prywatnych. Daje swobodę aranżowania pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ w użytkowaniu mamy do czynienia z niewidocznym systemem grzewczym.

Jak to działa?

Zasada działania ogrzewania podłogowego opiera się na obecności w instalacji, czyli w systemie rurek zalanych betonem w podłodze, tuż pod powierzchnią właściwej posadzki, wody o stałej temperaturze od 35 do 50 stopni Celsjusza. Dlatego też ten system grzewczy nazywany jest ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Jednakże w ogrzewaniu podłogowym chodzi o to, że grzejnikiem nie jest jedynie kaloryfer na ścianie, ale cała powierzchnia podłogi, która ma o wiele większy zakres. W około 70 proc. oddaje ona ciepło przez promieniowanie. Temperatura posadzki nie jest wysoka – ma do 30 stopni, co domownicy odczuwają jako przyjemne ciepło pod stopami.

Instalacja w ogrzewaniu podłogowym ułożona jest na stropie, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku lub na podkładzie betonowym na gruncie. Składa się z warstwy izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rur grzewczych umieszczonych w wylewce betonowej i z wykończenia podłogi. Cała podłoga, pod którą znajduje się system ogrzewania, jest grzejnikiem i oddaje ciepło, co pozwala na zapewnienie komfortu termicznego przy jednoczesnym wypracowaniu oszczędności energii na poziomie nawet kilkunastu procent w skali roku.

Istnieją różnego rodzaju instalacje ogrzewania podłogowego. Firma Uponor.pl, specjalizująca się w nich, oferuje system montażu na mokro Classic, Tacker, Minitec i Nubos, jak i instalacje suche – Siccus. Wszystkie przynoszą ten sam efekt, w postaci promieniowania cieplnego podłogi.

Poprzedni artykułRodzaje rolet plisowanych
Następny artykułJakie łóżka do spania dla osoby starszej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj