Sitodruk jest od wielu lat powszechnie wykorzystywany do nanoszenia pasty lutowniczej albo kleju na płytki podczas produkcji elektroniki. To rozwiązanie cieszące się dużą popularnością ze względu na wysoką precyzję, relatywnie niewielki koszt oraz możliwość realizacji zarówno przy użyciu maszyn ręcznych, jak i automatycznych lub półautomatycznych.

Dzięki temu sitodruk może być efektywnie wykorzystywany podczas wytwarzania nawet niewielkich serii prototypowych, jak i w produkcji wielkoseryjnej, zapewniając wysoką dokładność i powtarzalność procesu, co ma szczególne znaczenie przy produkcji współczesnej elektroniki, charakteryzującej się wysokim stopniem miniaturyzacji.

Sitodrukarki ręczne

Tego typu sitodrukarki są w produkcji elektroniki najczęściej wykorzystywane w produkcji serii prototypowych lub o niewielkim wolumenie. Wynika to z konieczności dopilnowania, by duża liczba istotnych dla procesu nanoszenia parametrów miała właściwą wartość. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe ustawienie szablonu wobec płytki, na którą ma być nanoszona pasta. W przypadku współczesnych sitodrukarek do wykorzystania manualnego możliwa jest regulacja siły nacisku rakli oraz prędkości separacji szablonu, co przekłada się na lepszą jakość i większą powtarzalność procesu.

Sitodrukarki półautomatyczne

Półautomatyczne maszyny do sitodruku są zazwyczaj używane w produkcji średnioseryjnej, jednak nie wyłącznie – zdarza się, że korzysta się z nich także podczas wytwarzania prototypów, jeśli projekt płytki jest skomplikowany. W tego typu sitodrukarkach manualnie ustawia się wyłącznie samą płytkę w stosunku do szablonu – proces ten może być wspierany przez kamery lub wskaźniki laserowe ułatwiające pozycjonowanie.

Rys – Półautomatyczna sitodrukarka PBT WORKS GoLED

Rys – Sitodrukarka JUKI PMAXII

Cała reszta procesu przebiega już w sposób zautomatyzowany. W praktyce oznacza to, że nanoszenie pasty lub kleju na płytkę jest wykonywane z wysoką powtarzalnością i przy zachowaniu stałego kąta nachylenia rakli wobec szablonu. Dodatkowo możliwa jest regulacja i zaprogramowanie np. obszaru druku, siły docisku rakli czy prędkości separacji.

Sitodrukarki automatyczne

W sitodrukarkach automatycznych rola operatora (a tym samym jego wpływ na jakość finalnego produktu) została ograniczona wyłącznie do niezbędnego minimum. W systemach pracujących offline operator podaje płytkę i odbiera ją po naniesieniu pasty czy kleju, natomiast w przypadku systemów in-line zadaniem operatora jest załadowanie czystych płytek o odpowiednim rozmiarze do podajnika.

Sitodrukarka automatyczna cały proces realizuje automatycznie przy wykorzystaniu parametrów wprowadzonych do oprogramowania drukarki.

Sitodrukarki automatyczne mogą również być dodatkowo wyposażone w liczne funkcje dodatkowe, jak np. możliwość odczytywania kodów kreskowych z płytek, pomiar ilości pasty nałożonej na punkty lutownicze czy kontrola wizyjna 3D (na chwilę obecną ta funkcja jest dostępna wyłącznie w sitodrukarkach firmy Ersa).

Wszystkie sitodrukarki automatyczne pracujące in-line mogą ponadto zostać przystosowane do współpracy z systemami traceability (śledzącymi proces produkcyjny). Sitodrukarki automatyczne zwykle wykorzystuje się w produkcji wielkoseryjnej.

Akcesoria do sitodrukarek

Odpowiednio dobrane oprzyrządowanie do sitodrukarki ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji pracy urządzenia i pozwala poszerzyć jego funkcjonalność o opcje najbardziej potrzebne w danym momencie czy dla danej serii produkcyjnej. Rakle (metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego) oraz ramy w różnych rozmiarach ułatwiają nanoszenie pasty lutowniczej oraz kleju w sposób efektywny i powtarzalny, usprawniając produkcję.

Skuteczne środki do efektywnego mycia szablonów w trakcie procesu drukowania są przydatne niezależnie od wielkości produkcji, redukując możliwość wystąpienia zanieczyszczeń i wynikających z nich błędów lutowniczych. Do automatycznego czyszczenia szablonów wykorzystuje się również papier w rolkach, który pozwala skutecznie ograniczyć mazanie pasty, mostkowanie, kuleczkowanie i nadaje się do każdej sitodrukarki.

PB Technik – polski dostawca najwyższej klasy maszyn do sitodruku

Istniejąca nieprzerwanie od 1991 roku polska firma PB Technik zajmuje się dostarczaniem wyłącznie sprawdzonych, najwyższej klasy rozwiązań dla klientów z branży elektronicznej, stale dostosowując dostępny asortyment do bieżących trendów rynkowych.

Rys – PB Technik – Polska firma dystrybucyjna

W aktualnej ofercie PB Technik posiada szeroki wybór wydajnych sitodrukarek uznanych na rynku firm JUKI, ERSA i PBT Works. Urządzenia te są dopasowane do potrzeb każdego producenta – zarówno małego, jak i masowego. Z pełnym asortymentem można zapoznać się bezpośrednio na stronie PB Technik.

Poprzedni artykułPłytki łazienkowe – jak wybrać?
Następny artykułDla kogo jest przeznaczone szkolenie J-STD-001 SPACE?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj