Pokrywanie wybranych obiektów farbą może być wykonywane za pomocą rozmaitych technik. Jedną z nich, należącą aktualnie do szczególnie popularnych jest technologia malowania proszkowego. Wiąże się ona z wieloma korzyściami, między innymi z precyzyjnym pokryciem malowanych powierzchni. Na czym polega ta technologia i dlaczego jest ona współcześnie tak chętnie wykorzystywana?
Na czym polega technologia malowania proszkowego?
Technologia malowania proszkowego należy aktualnie do bardzo nowoczesnych metod pokrywania wybranych powierzchni farbą. Różni się ona od tradycyjnych metod malowania, przede wszystkim ma ona więcej zalet – uważa ekspert z firmy Kołaszewski.
W trakcie malowania proszkowego naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej o wartości od 20 do 100 mikrometrów nakładane są na wybraną powierzchnię przewodzącą. Na malowanym obiekcie powstaje cienka warstwa, która utrzymuje się na nim dzięki siłom elektrostatycznym. Naniesiona na obiekt farba jest stapiana w wynika podgrzania danego przedmiotu do temperatury sięgającej od 140 do 200°C. W efekcie dochodzi do polimeryzacji proszku, czyli uzyskania polimeru.
Malowanie proszkowe wykonywane być może w dwojaki sposób: poprzez natrysk elektrostatyczny albo natrysk elektrokinetyczny. Niezależnie jednak od wybranej metody każdorazowo należy się wyposażyć we właściwy sprzęt do malowania. Warto zwrócić uwagę na markę FK Steel i jej wydajną linię do malowania proszkowego. Poza tym ważna jest szeroka gama kolorów z palety RAL, a także możliwość pokrywania dużych detali.
Z czego wynika popularność tej metody?
Obiekt z wytworzoną powłoką lakierniczą w wyniku przeprowadzonego malowania proszkowego staje się odporny na powstawanie na nim rdzy. Dodatkowo jest on chroniony przed negatywnym wpływem różnego rodzaju chemikaliów, działaniem wysokiej temperatury, a nawet przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Malowanie proszkowe jest jednak cenione także z wielu innych względów.
W trakcie jego przeprowadzania nie dochodzi do przedostawania się rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska naturalnego – a więc malowanie proszkowe jest ekologiczną metodą pokrywania obiektów farbą. Poza tym za sprawą zamkniętych układów wentylacji generowana jest znaczna oszczędność energetyczna. Ważne jest też to, że technologia ta pozwala na stuprocentowe wykorzystanie przygotowanej farby proszkowej: ta, która się nie osadziła na malowanej powierzchni, jest odzyskiwana. Poza tym taka metoda malowania zakrywa wszelkie niedoskonałości, które powstały w trakcie obróbki mechanicznej.