Żadna gałąź nowoczesnego przemysłu nie mogłaby funkcjonować bez analizy chemicznej. Współcześnie ten niegdyś żmudny proces może być znacząco przyśpieszony poprzez wykorzystanie nowoczesnego sprzętu analitycznego. Co warto wiedzieć o analizie chemicznej?

Analiza chemiczna – fundament przemysłu

Analiza substancji chemicznych służy zarówno do identyfikowania substancji, jak i do sprawdzenia jej zarówno ilościowego, jak i jakościowego składu. Oznacza to, że znajduje ona zastosowanie w każdej sytuacji, która wymaga skontrolowania określonej substancji chemicznej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat analizy chemicznej? Niegdyś był to żmudny i czasochłonny proces, który wymagał przygotowania próbki do analizy poprzez jej rozdrobnienie, czy też przeprowadzenie do roztworu oraz wiązał się z koniecznością oddzielenia lub zagęszczenia oznaczonego składnika. Szczęśliwie współcześnie nie zawsze jest to konieczne. Z jakiego powodu?

Nowoczesne urządzenia do analizy chemicznej

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii zarówno analiza jakościowa, czyli ustalenie składu substancji (znajdujących się w niej substancji chemicznych, jonów, rodników, lub pierwiastków), jak i polegająca na oznaczeniu zawartości składników badanej próbki analiza ilościowa może być przeprowadzana natychmiastowo. Jednym z urządzeń, które może do tego posłużyć jest spektrometr, który poprzez analizę widma wytworzonego w wyniku oddziaływania promieniowania na określoną substancję pozwala na efektywną analizę ilościową i jakościową. Ponadto w odróżnieniu od innych metod analitycznych nie wymaga wcześniejszego przygotowania próbki.

Odpowiednie wyposażenie laboratorium

Oczywiście spektrometry, jak każde urządzenia posiadają swoje ograniczenia. Z tego względu w laboratorium powszechnie wykorzystywane są inne urządzenia do analizy chemicznej . Do innych kluczowych urządzeń zaliczyć można m.in. konduktometry znane również jako mierniki konduktancji. Do czego służą? Ich naczelnym zadaniem jest sprawdzanie przewodności roztworów elektrolitów. Dzięki temu typu pomiarowi możliwe jest określenie orientacyjnych ilości zanieczyszczenia oraz zasolenia wody. Z tego względu są one powszechnie wykorzystywane do analizy wód chemicznych, czy też w przemyśle spożywczym i farmacji. Inne ważne urządzenia dla każdego laboratorium to titratory,
chromatografy jonowe. Wszystkie spośród tych urządzeń zakupić można w wywodzącej się ze Szwajcarii firmie Metrohm. Decydując się na zakup w polecanej przez nas firmie: https://www.metrohm.com/pl-pl/ uzyskujemy nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale również odpowiednią gwarancję i serwis. Zdecydowanie warto zaufać renomowanej firmie z wieloletnim doświadczeniem i zainwestować w zakup produktu o nienagannej jakości, który będzie nam służył przez długie lata.

Poprzedni artykułSubaru Forester E-Boxer – najwyższa klasa bezpieczeństwa
Następny artykułBiżuteria ślubna – gdzie kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj