Lokale Kraków - jak wynająć dobry lokal handlowy?

Znalezienie i wynajęcie odpowiedniego lokalu przeznaczonego na działalność handlową jest nie lada wyzwaniem. Zła inwestycja od samego początku może zaważyć na całej działalności. Nie ma nic gorszego niż lokal, w sąsiedztwie którego nie ma naszych klientów, a który miesiąc w miesiąc pochłania nasze oszczędności. Szczególnie, że wynajem to tylko jedno miejsce na długiej liście wydatków, które musisz ponieść, aby Twój biznes prosperował. Zobacz, jak podjąć właściwą decyzję.

Dobry plan finansowy to podstawa

Przede wszystkim, zanim zaczniesz szukać odpowiedniego lokalu w Krakowie, sprawdź, na jaki lokal po prostu Cię stać. Zacznij od tego, jakich przychodów ze sprzedaży się spodziewasz, pomyśl o swoich innych wydatkach (pracownicy, ZUS, towary, koncesje), czy stać Cię na wykończenie lokalu. Ostatni czynnik określa, czy warto w Twoim przypadku decydować się na lokal w stanie deweloperskim, czy lepiej poszukać czegoś na rynku wtórnym.

Jak zdobywasz klientów?

Czy Twoi klienci przychodzą do Ciebie głównie z ulicy czy masz inne źródła ich przychodu (np. internet)? To bardzo ważne pytanie. Wyłącznie pierwsza opcja w praktyce zmusza nas do wynajmu lokalu w okolicy znacznego natężenia ruchu, co odczujemy bardzo po cenie najmu. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, zawczasu należy przemyśleć marketing biznesu (social media, pozycjonowanie strony, eventy, ulotki) i wliczyć to w koszty działalności.

Czego wymagasz od okolicy?

Czy w okolicy lokalu powinny być miejsca parkingowe? Czy może wystarczy, żeby w pobliżu był przystanek autobusowy lub tramwajowy? Czy winda i podjazd dla niepełnosprawnych jest dla Ciebie koniecznością? Jeśli prowadzisz, np. restauracje, kluczowe może być też atrakcyjne otoczenie. Szczegóły w takiej inwestycji są bardzo ważne.

Umowa i koszty całkowite

Do podstawy najmu dochodzą media i koszty zużycia. W zależności od tego, czy jesteś płatnikiem VAT i czy jest nim najemca – możesz odliczyć sobie dodatkowe koszty lub nie. Warto też czytać dokładnie umowę, zwrócić uwagę np. na to, po czyjej stronie jest naprawa usterek, czy w przypadku, kiedy lokal nie będzie mógł działać (np. z powodu wadliwej hydrauliki) możesz oczekiwać zadośćuczynienia, ile czasu trwa wypowiedzenie umowy, czy do zapłaty jest kaucja i na jakich zasadach jest zwracana. Wnikliwość w tej kwestii jest warunkiem sukcesu.

Poprzedni artykułJak pomalować pokój w bezpieczny sposób? Najważniejsze zalecenia BHP dotyczące używania farb do ścian
Następny artykułUrządzamy mieszkanie – jaki stół wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj