Jak pomalować pokój w bezpieczny sposób? Najważniejsze zalecenia BHP dotyczące używania farb do ścian

Ryzyko zawodowe w pracy profesjonalnych malarzy jest przede wszystkim związane z koniecznością przebywania w malowanych pomieszczeniach. Ekipy malarskie stosują więc szereg zabezpieczeń – zakładają specjalną odzież, a nawet noszą maski ochronne. Czy jeśli chcesz pomalować swoje nowe lub remontowane mieszkanie samodzielnie, również powinieneś pamiętać o tych środkach?

Nową powłokę ścienną nakłada się zazwyczaj po zakupie mieszkania lub wybudowaniu domu oraz w trakcie odbywających się co kilka lat remontów pomieszczeń. Jeśli chcesz podjąć się tego zadania, powinieneś poznać podstawowe zasady bezpiecznej pracy. We współpracy z firmą Caparol przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko wypadku i zadbać o Twoje zdrowie podczas malowania.

Korzystaj z bezpiecznych farb ściennych

Bezpieczne farby to produkty malarskie niezawierające szkodliwych substancji lub posiadające bardzo niskie stężenie drażniących cząsteczek. Tego rodzaju farby są polecane nie tylko profesjonalnym malarzom, ale też właścicielom domów, którzy nie mają tak częstego kontaktu z farbami. Niektóre produkty, takie jak farby olejne czy farby ścienne rozpuszczalnikowe, mogą bowiem podrażniać układ oddechowy i skórę, a przy dłuższym przebywaniu w malowanym pomieszczeniu wywoływać łzawienie oczu.

Zanim więc farba do ścian trafi do Twojego mieszkania, koniecznie sprawdź jej skład. Najlepsze dla zdrowia malarzy, a także dla domowników przebywających w wykończonych pomieszczeniach, są farby , w których nie znajdziesz drażniących:

  • lotnych związków organicznych (LZO),
  • plastyfikatorów (zmiękczaczy).

Gdy będziesz szukać odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na farby lateksowe Caparol Samtex opracowane w technologii E.L.F. Daje Ci ona gwarancję, że podczas prac malarskich do powietrza nie dostaną się szkodliwe substancje.

Wywietrz pokój przed malowaniem

Jakość powietrza w pomieszczeniu, które malujesz, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, a także na jakość pracy. Zanim więc sięgniesz po pędzel lub wałek, dokładnie wywietrz pomieszczenie. Dzięki temu w trakcie malowania pokój będzie pełny świeżego powietrza.

Tę samą czynność możesz zrobić zaraz po skończeniu malowania. Gdy pokryjesz całą powierzchnię farbą, otwórz okna. W ten sposób z pomieszczenia szybciej wydostaną się lotne związki organiczne i inne drażniące substancje.

Pamiętaj też, aby nie wietrzyć pokoju w trakcie malowania ścian, ponieważ możesz bardzo utrudnić sobie pracę. Podczas malowania przy otwartym oknie farba zacznie wysychać już pod wałkiem. W efekcie powstaną smugi i inne defekty powłoki malarskiej związane ze zbyt szybkim wysychaniem produktu.

Przygotuj odpowiedni strój roboczy

W przeciwieństwie do profesjonalnych ekip remontowych nie musisz przed malowaniem kupować drogich strojów roboczych wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów. Zadbaj jednak o to, aby Twoje ubranie nie przeszkadzało Ci w wykonywaniu pracy. Zwróć uwagę na to, by:

  • spodnie miały proste lub lekko zwężane nogawki. Nie powinny także mieć żadnych ściągaczy czy sznurków, które mogłyby zahaczać o drabinę czy inne sprzęty przyniesione do pomieszczenia,
  • koszulka umożliwiała swobodne ruchy rękami i przy podnoszeniu ramion nie odsłaniała ciała, co pozwoli Ci uniknąć zabrudzenia skóry farbą.

Bardzo dobrym pomysłem jest także założenie ogrodniczek lub paska z przegrodami na narzędzia malarskie (np. pędzle). Dzięki temu nie będziesz musiał co chwila schylać się i po potrzebne rzeczy.

Malowanie ścian – zadbaj o jakość swojej pracy

Twoje zdrowie i bezpieczeństwo to dwa najważniejsze aspekty bezpiecznego malowania ścian, które są ze sobą ściśle powiązane. Pamiętaj więc, aby zawsze dbać o:

  • jakość używanej farby ściennej – w pracach malarskich postaw na farby lateksowe bez szkodliwych substancji,
  • odpowiedni klimat w pomieszczeniu – przed malowaniem i po skończeniu prac otwórz okna, aby wywietrzyć pomieszczenie,
  • wygodny strój – podczas malowania noś ubrania, których nie obawiasz się zniszczyć i które ułatwią Ci Twoją pracę.

Poprzedni artykułCzy LongLife to ściema? Zalety i wady serwisu LongLife
Następny artykułLokale Kraków – jak wynająć dobry lokal handlowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj