Wydawać by się mogło, że pomiędzy dostępnymi obecnie na rynku przewodami, szlauchami oraz wężami nie występuje jakakolwiek różnica.

Jest to jednakże przekonanie błędne, bowiem bliższe zaznajomienie się z ich przeznaczeniem oraz specyfikacją pozwala stwierdzić, że mogą one znaleźć zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Tematem niniejszego artykułu są węże do sprężonego powietrza, czyli takie przy pomocy których do określonych miejsc doprowadzane jest mocno sprężone powietrze.

Jak podzielić można takie wyroby? Najczęściej spotykana klasyfikacja to ta obejmująca podział na węże do sprężonego powietrza, do sprężonej wody, uniwersalne oraz te służące do oprysków prowadzonych przez rolników celem utrzymania kondycji upraw na satysfakcjonującym poziomie. Wszystkie z nich wykorzystywane są przez specjalistów z danej branży do transportu na znaczne odległości cieczy, powietrza i substancji chemicznych niezbędnych do pracy.

Warto nadmienić, że na rynku pojawiły się także produkty o znacznie wzmocnionej strukturze, które to są w stanie oprzeć się szkodliwemu działaniu co poniektórych kwasów. Noszą one nazwę EPDM i są wykorzystywane głównie w fabrykach oraz dużych zakładach produkcyjnych, głównie z uwagi na ich ponadprzeciętną wytrzymałość, dużą żywotność, jak również odporność na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jak można się domyślić, nietypowe właściwości opisywanych w ramach niniejszego artykułu węże do sprężonego powietrza (i nie tylko!), pociągają za sobą wyższą cenę tego typu produktów, szczególnie jeżeli zestawimy je z sumą jaką wydać należy w standardowym sklepie ogrodniczym, aby nabyć wąż uniwersalny, który to pozwoli nam na skuteczne i szybkie podlewanie przydomowego ogródka. Możemy jednak zagwarantować, że stosunek jakości do ceny jest w ich przypadku co najmniej zadowalający, bowiem dzięki wykorzystanym materiałom oraz przestrzeganiu wszelkich obowiązujących na terenie Polski norm i regulacji produkcyjnych, mamy pewność, że otrzymujemy wyrób z najwyższej półki, który służyć nam będzie przez długie miesiące lub nawet lata…i to nawet w sytuacji, gdy postanowimy zastosować go w wysoce wymagających warunkach.

Czym jeszcze różnią się od siebie wyroby omawiane w niniejszym wpisie, oczywiście poza materiałem, z którego są wykonane? Odróżnia je od siebie także średnica wewnętrzna pozwalająca na transport większych lub mniejszych ilości sprężonego powietrza, jak również ich długość całkowita. Wielu producentów dodatkowo rozszerza swoje portfolio, opracowując także węże mające inne zastosowania. Wiele osób nie zdaje sobie na przykład sprawy z faktu, iż w odpowiednio wyposażonym sklepie nabyć można węże umożliwiające transport zarówno wody jak i pary. Nimi zajmiemy się jednakże w ramach innego artykułu. Ten z kolei podsumujemy stwierdzeniem, że z uwagi na ogromną ilość dostępnych produktów mających różnorakie zastosowania, niejednokrotnie warto jest poprosić o pomoc doradcę lub sprzedawcę, tak aby mieć pewność, że nabywany wąż jest dokładnie tym, którego potrzebujemy!

Poprzedni artykułNa co zwracać uwagę, wybierając sprzęt do warsztatu ślusarskiego?
Następny artykułPraktyczne hokery do twojej kuchni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj