Ładowarki teleskopowe uznawane są za maszyny uniwersalne, ponieważ mogą służyć nie tylko do przenoszenia i podnoszenia towarów lub materiałów, lecz także do odśnieżania, koszenia, transportu ludzi na określone wysokości, przewozu palet czy worków typu big-bag. Żeby jednak w pełni wykorzystać możliwości konkretnej ładowarki, trzeba poszukać takiej, która pasuje do danej firmy. Czym się kierować, wybierając maszynę do swojej floty?

Ładowarki teleskopowe kupują lub wynajmują na krótszy albo dłuższy okres nie tylko firmy działające w branży budowlanej, lecz także te zajmujące się rolnictwem, przetwórstwem drewna, prowadzące kopalnie i kamieniołomy czy pracujące w portach lotniczych. Maszyny wykorzystywane są głównie do transportu materiałów i towarów, ale przydają się również do konserwacji pojazdów, wykonywania przeglądów i bieżących napraw, a nawet do zbioru owoców.

Ze względu na mnogość modeli dostępnych na rynku, przedsiębiorstwa często mają problem z wyborem konkretnej ładowarki. Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy szuka się maszyny do swojej floty?

Rodzaj ładowarki teleskopowej

Po pierwsze, należy ustalić, czy potrzebuje się ładowarki sztywnej, czy obrotowej. W ładowarkach teleskopowych sztywnych wysięgnik znajduje się po prawej stronie, a kabina operatora jest przymocowana na stałe do podwozia. Tego typu modele mają znaczne udźwigi i wysokości robocze, więc sprawdzają się m.in. w firmach prowadzących prace na dużych wysokościach.

Ładowarki obrotowe, jak sama nazwa wskazuje, mają wysięgniki i kabiny osadzone na głowicach obrotowych, które mogą się obracać nawet o 360 stopni. Dzięki temu przenoszą materiały z miejsca na miejsce bez konieczności zmieniania położenia samej maszyny. Przeznaczone są do pracy w wąskich przestrzeniach – tam, gdzie manewrowanie ładowarką jest utrudnione.

Parametry ładowarek teleskopowych

Druga kwestia, którą trzeba sprawdzić, to ile powinna podnosić maszyna i do jakich wysokości musi sięgać. Np. modele dostępne w ofercie Faresin (https://faresin.pl/ladowarki-teleskopowe/) mają maksymalne wysokości podnoszenia nawet do 16,4 metra, zaś udźwigi nawet do 7 ton.

Nie warto jednak kupować ładowarki na zapas – jeśli pracuje się zazwyczaj na wysokości do 10 metrów, wystarczy model o takiej wysokości podnoszenia. Podobnie jest z udźwigiem – jeżeli transportuje się materiały ważące do 3 ton, nie wykorzysta się w pełni potencjału maszyny mogącej unosić 4 tony lub więcej.

Przed dokonaniem wyboru warto również zweryfikować, czy ładowarka musi mieć konkretne wymiary, np. wysokość kabiny, żeby bez problemu zmieściła się w miejscu pracy.

Napęd w ładowarkach teleskopowych Faresin

Po trzecie, należy się zastanowić, czy maszyna będzie działać wyłącznie na zewnątrz, czy również wewnątrz pomieszczeń. Jeśli ładowarka ma wjeżdżać do budynków, powinna mieć zasilanie elektryczne – silnik bezemisyjny. Modele FULL ELECTRIC mogą bezpiecznie pracować w zamkniętych przestrzeniach, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin i generują stosunkowo niewielki hałas.

Jeżeli zaś maszyna będzie służyć do realizacji zadań wyłącznie na otwartym terenie, najlepiej poszukać modelu wyposażonego w silnik spalinowy.

Poprzedni artykułRemonty dróg – najważniejsze etapy
Następny artykułCo sprawdzi się zamiast drabiny i rusztowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj