Deklaracja producenta odnośnie spełnianych norm przez urządzenia przez niego produkowane, nie zawsze musi się pokrywać ze stanem faktycznym. Jak to sprawdzić? Klient końcowy ma zwykle dość ograniczone możliwości w tym zakresie, dlatego powstał system certyfikacji, dzięki czemu nabywcy są informowani w rzetelny i bezstronny sposób, na temat spełniania stosownych norm przez dane urządzenia.
Co daje certyfikacja?
Współczesny przemysł nie istnieje bez maszyn, a bez elektroniki użytkowej ciężko wyobrazić sobie codzienne życie. Jednak im bardziej skomplikowany sprzęt bądź instalacja, tym większe ryzyko, że podczas jego pracy może wystąpić błąd lub usterka. Również w przypadku prostych urządzeń niezwykle ważne jest, aby sprawnie współpracowały z innymi, bardziej skomplikowanymi systemami. Z tym, jak wiadomo, bywa różnie, co może doprowadzić do poważnego wypadku albo bardzo kosztownej awarii. Wszystkich zagrożeń oczywiście nie da się uniknąć, lecz można zminimalizować ewentualne straty oraz w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo użytkowników.
Certyfikacja urządzeń ma na celu wsparcie przemysłu i użytkowników indywidualnych w doborze sprzętów zgodnych z normami. Jest to swego rodzaju poświadczenie pewnego stanu i potwierdzenie, że dany sprzęt spełnia określone wymogi. Certyfikaty przyznawane są dopiero po przeprowadzeniu badań przez niezależne laboratorium, takie jak Predom – jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, produkt otrzyma swój certyfikat. Natomiast gdy wyniki nie są zgodne z wymaganiami norm, producent musi dokonać poprawek a cała procedura badania ponownie dokonana. Certyfikat poświadcza, że dane urządzenie spełnia określone normy.
Czym jest certyfikat Zhaga?
Nowością wśród certyfikatów jest Zhaga-D4i, czyli potwierdzenie interoperacyjności opraw elektrycznych. Urządzenia, które posiadają ten certyfikat, mogą współpracować z nowoczesnymi instalacjami komunikacyjnymi. Każdy sprzęt opatrzony certyfikatem Zhaga będzie można w prosty sposób rozbudowywać o kolejne węzły i czujniki, ponadto certyfikacja bardzo ułatwi aktualizację oprogramowania oraz dobór właściwych sterowników. Nowy standard rozszerza bazę dostępnych produktów – do tej pory była to oferta tylko jednego producenta, a teraz do otwartego standardu dołączyć mogą także inne firmy.
Kto może wystawić taki certyfikat? Wyłącznie akredytowane laboratorium. Biuro Certyfikacji Predom dokonuje oceny zgodności i certyfikuje wyroby spełniające unijne dyrektywy.