Czym jest stopień zagęszczenia gruntu? To wartość, która określa tak zwany naturalny stan dla danego gruntu. Ten parametr jest opisywany symbolem ID.

Gdy ID jest mniejsze lub równe 0,33 wówczas mamy do czynienia z luźnym gruntem, natomiast gdy wartość ID jest większa od 0,33 lub równa bądź mniejsza od 0,67, mówimy o średniozagęszczonym. Ostatnia grupa, czyli zagęszczone grunty mają wskaźnik ID powyżej 0,67. W jaki sposób oblicza się ten parametr? Jakie techniki wykorzystuje się do badań?

Badanie zagęszczenia gruntu – co warto o nim wiedzieć?

Badania umożliwiające określenie stopnia zagęszczenia gruntu przeważnie wykonuje się na potrzeby budowy wałów przeciwpowodziowych, nasypów, a także robót, które są związane z inwestycjami kubaturowymi oraz infrastrukturalnymi. Najczęściej zagęszczanie gleby odbywa przy wykorzystaniu metod mechanicznych (stosowanie m.in. ubijaków do gruntu, zagęszczarek wibracyjnych lub walców).

Metody badania gruntu

Istnieje kilka metod określania parametru jakim jest stopień zagęszczenia gruntu. Pierwszą z nich jest pobieranie próbek cylindrem. Liczba próbek jest uzależniona od obszarów, na którym będzie prowadzona inwestycja. Następnie próbki trafiają do laboratorium, w którym jest przeprowadzane badanie Proctora. Jego celem jest określenie szkieletu gruntowego, a także maksymalnej gęstości pobranego materiału. Następnie dane podstawia się do wzoru. Wynikiem działania jest stopień zagęszczenia gruntu. Kolejna metoda nazywana sondowaniem gruntu obemuje wykorzystywanie tak zwanych sond lekkich.

Na szybkie określenie stopnia zagęszczenia pozwala także nowoczesna metoda, czyli badanie tak zwaną lekką płytą dynamiczną, która jest wyposażona w specjalne czujniki. Taki pomiar trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i przeważnie wykonuje się go do głębokości około 30 cm. Aby wykonać badanie głębszych warstw, konieczne są próbne wykopy.

Zapraszamy do współpracy: Firma Geologiczna Felkel & Guś Sp. z o.o.

Poprzedni artykułIle kosztuje brama garażowa rolowana?
Następny artykułDlaczego warto kupić rolety podtynkowe od producenta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj