Osoby mieszkające całe życie w blokach mogą nie wiedzieć, że w domach jednorodzinnych do uzyskania ciepłej wody nie wystarczy często po prostu odkręcenie kurka. Jeśli nie jesteśmy przyłączeni do sieci ciepłowniczej (a na wsiach to rzadkość), wodę należy wcześniej podgrzać we własnym zakresie – czy to za pomocą pieca węglowego czy dużo bardziej ekologicznego pieca gazowego dwufunkcyjnego. Za pomocą odpowiednich instalacji możemy ogrzewać pomieszczenia, ale również uzyskiwać ciepłą wodę w kranie. Jak to zrobić? Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych, sprzyjających środowisku naturalnemu sposobów.
Piec gazowy dwufunkcyjny
Jeżeli chcemy wykorzystać fakt, że jesteśmy podłączeni do sieci gazowej, to najlepszym wyborem będą piece gazowe dwufunkcyjne. Ich podwójne działanie jest na tyle skuteczne, że weźmiemy zarówno szybki prysznic, jak i będziemy się cieszyć się gorącymi kaloryferami. To świetna alternatywa dla pieców węglowych – nie trzeba ich pilnować, dokładając paliwa oraz są bardziej ekologiczne. Szczególnie te kondensacyjne sprawią się dobrze w rodzinach, gdzie trzeba podgrzać dużą ilość wody, bo i domowników jest sporo. Dzięki specjalnemu obiegowi wychwytują maksimum ciepła, co oznacza mniejsze rachunki i lepsze spalanie. Choć początkowy koszt instalacji może się wydawać duży, to w ostatecznym rozrachunku w dobrych piecach gazowych dwufunkcyjnych wyjdziemy na plus. Warunkiem tego jest skorzystanie z ofert renomowanych firm, takich jak https://www.immergas.pl/.
Kolektory słoneczne
Oprócz pieców gazowych dwufunkcyjnych, coraz szerzej wykorzystywanym rozwiązaniem są również kolektory słoneczne. Dlaczego? Ponieważ są najbardziej ekologicznym źródłem ciepłej wody. One nie imitują żadnych spalin do atmosfery – ich paliwem jest darmowa energia słoneczna (jedyny koszt to zakup i instalacja kolektorów, które jednak okresowo są dotowane z budżetu państwa lub środków unijnych). Wiadomo, że największą skuteczność osiągają latem, jednak i zimą niewielka rodzina spokojnie sobie poradzi z taką ilością słońca, jaka występuje w naszym klimacie. Natomiast dla większych rodzin będzie to dodatkowa pomoc zmniejszająca rachunki – tym bardziej, że jest to jednorazowy wydatek.
Prąd
Wiele osób nie ma wciąż dostępu do instalacji gazowej i decyduje się na ogrzewanie wody prądem. Choć jego cena może w każdej chwili podskoczyć, to ważne jest tutaj umiejętne wykorzystywanie tzw. taryf – na przykład tych nocnych, gdy za prąd zapłacimy o wiele mniej. Sam montaż jest bardzo tani – jest to więc idealne rozwiązanie jeżeli nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki. Istnieją dwa systemy podgrzewania wody prądem: przepływowe oraz pojemnościowe. Pierwszy z nich podgrzewa wyłącznie taką ilość wody, jaką w danym momencie zużywamy. Wtedy też włącza się grzałka elektryczna i nie tracimy prądu na magazynowanie ciepłej wody. Jednak trzeba tu postarać się o fachowca, który dobrze wyliczy zapotrzebowanie oraz zbuduje odpowiedni system – przez to, że w jednej chwili będziemy potrzebować dużego wyrzutu prądu w krótkim czasie. Drugi system, pojemnościowy, polega na tym, że ciepła woda jest magazynowana – możemy więc jej więcej zmagazynować (najlepiej w czasie, gdy korzystamy z taniej taryfy). Za utrzymanie ciepła odpowiadają bojlery elektryczne. W zależności od ilości osób w rodzinie oraz ilości wody, jaką potrzebują, fachowiec dobierze odpowiedni pojemnik – niektóre mają nawet 300 litrów!
Ciepła woda w dzisiejszych czasach to coś zupełnie normalnego, choć niektórzy muszą zainstalować specjalne systemy, by ją pozyskiwać. Ważne, by wiedzieć jakie są możliwości oraz dobrać je do zapotrzebowania swojej rodziny oraz możliwości finansowych, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego.