Spośród ogółu architektury miejskiej z pewnością można wyróżnić małą architekturę, obejmującą przedmioty stanowiące wyposażenie przestrzeni użyteczności publicznej. Należą do niej meble parkowe, latarnie, stojaki na rowery, fontanny, posągi, donice z roślinami i wiele innych przedmiotów ozdobnych i użytkowych.
Pozwolenie na ustawienie małej architektury
Obiekty te usytuowane są zazwyczaj w miejscach pieszych ciągów, czyli chodników, alejek parkowych i skwerów, ale odpowiedni obiekt również można ustawić na własnej posesji. Sprawa jest o tyle uproszczona, że na osadzenie obiektu małej architektury nie jest potrzebne pozwolenie na jego budowę, więc ustawienie figury, ławki czy zbudowanie fontanny nie będzie samowolą budowlaną.
Najwięcej elementów małej architektury znajdziemy w parkach, na placach zabaw dla dzieci, w zabytkowych dzielnicach miasta, a także jako obiekty praktyczne typu przystanki wiaty, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe.
Elementy małej architektury w prywatnym ogrodzie
Właściciele ogrodów przydomowych chętnie widzą na swoim terenie różne budowle użytkowe, również wchodzące w skład małej architektury. Są to przeważnie oczka wodne okolone klombami z roślinami, pergole, spowite pnączami, a także wiaty, będące rodzajem altanki, jednak bez ścian bocznych. W wielu ogrodach możemy także zobaczyć ustawione rzeźby cementowe, metalowe lub kamienne wyobrażające baśniowe postacie lub nowoczesne instalacje. Dobrym pomysłem jest wybudowanie oryginalnej fontanny w awangardowym stylu, która zapewni atrakcyjny widok i dodatkowe źródło wody dla roślin i ogrodowych zwierząt.
Większość osób lubi potrawy z grilla – wybudowanie kamiennego grilla z ogromnym paleniskiem i szafkami na produkty, doskonale podniesie atrakcyjność ogrodu oraz jego użyteczność.
Atrakcyjny plac zabaw jako część małej architektury
Ogród odwiedzają także dzieci w różnym wieku – plac zabaw z huśtawką, piaskownicą i zjeżdżalnią sprawią młodszym dzieciom wiele radości, natomiast niewielka ścianka wspinaczkowa lub wielofunkcyjny tor przeszkód zachęci starsze dzieci do aktywnego wypoczynku.
Oczywiście ustawienie każdego obiektu małej architektury musi być dokładnie przemyślane – zagracenie ogrodu nie wywoła oczekiwanego efektu, a jedynie spowoduje trudność w poruszaniu się po jego terenie.
Artykuł powstał we współpracy z http://www.promar-sj.com.pl