Firmy działające w różnych branżach na co dzień muszą wykonywać zadania na wysokości. Większość z nich do krótkotrwałych prac używa drabin, a do tych, które wymagają więcej czasu – rusztowań. Warto jednak wiedzieć, że na rynku istnieje bezpieczniejsza alternatywa. Co sprawdzi się zamiast drabiny lub rusztowania?

Kiedy mówimy o pracy na wysokości? Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną w miejscu znajdującym się powyżej 1 metra nad posadzką, o ile miejsce to nie jest osłonięte ze wszystkich pełnymi lub szklanymi ścianami o wysokości minimum 1,5 metra albo nie jest to stabilna konstrukcja uniemożliwiająca wypadnięcie.

Za pracę na wysokości można uznać zatem zarówno montaż instalacji elektrycznej, jak i malowanie małych elementów znajdujących się pod sufitem, wykonywanie przeglądów samolotów albo samochodów ciężarowych, inwentaryzację w magazynie wysokiego składowania, czyszczenie rynien, remont elewacji czy wymianę żarówek w hali produkcyjnej.

Do tego typu zadań zazwyczaj wykorzystuje się drabiny albo rusztowania, ale te narzędzia mają swoje wady. Jakie?

Drabiny i rusztowania – zalety i wady

Drabiny są tanie, powszechnie dostępne i łatwe w transporcie, jednak nie da się na nich pracować przez dłuższy czas. Osoba znajdująca się na drabinie jest zmuszona ciągle kontrolować swoją pozycję i napinać mięśnie, żeby nie spaść. Ma ograniczoną możliwość ruchu, ponieważ przytrzymuje się jedną ręką, a dodatkowo schodzi i ponownie wchodzi za każdym razem, gdy chce po coś sięgnąć albo przesunąć się kawałek dalej.

Korzystanie z drabin wiąże się zatem z nieustannym wysiłkiem fizycznym, a dodatkowo stwarza poważne ryzyko upadku, dlatego drabiny nie spełniają wymogów bezpiecznej pracy na wysokości.

A co z rusztowaniami? Te metalowe konstrukcje rozstawia się np. przy ścianie budynku, układając poziomo kolejne elementy. Używa się ich do długotrwałych prac, bo rozłożenie i ponowne złożenie rusztowań jest czasochłonne. Dodatkowo zajmują one dużo miejsca, więc nie wszędzie można je wykorzystać.

Czego zatem można użyć zamiast drabiny lub rusztowania?

Alternatywa dla drabin i rusztowań – mobilne podnośniki

Alternatywą dla tych narzędzi są mobilne podesty do pracy na wysokościach. Podesty to innowacyjne urządzenia umożliwiające bezpieczne i wygodne wykonywanie różnych zadań na kilka metrów nad poziomem posadzki lub ziemi.

W trakcie korzystania z tego typu maszyny operator stoi stabilnie na platformie otoczonej barierkami – opiera się na dwóch nogach i ma obie ręce wolne. Przez cały czas może się obracać wokół własnej osi i schylać po niezbędne narzędzia albo materiały. Jeśli potrzebuje, podnosi lub opuszcza podest, żeby swobodnie sięgać do przestrzeni roboczej. Nie musi się skupiać na utrzymaniu równowagi, dlatego jest w mniejszym stopniu narażony na przeciążenia i upadki.

Podnośniki do pracy na wysokościach mają kompaktowe rozmiary, więc mogą przejeżdżać przez pojedyncze drzwi i wąskie przejścia pomiędzy regałami albo wjeżdżać do wind. Ich dodatkową zaletą jest łatwość obsługi – żeby mobilne podnośniki uniosły swoje platformy górę, wystarczy nacisnąć przycisk albo obrócić uchwyt.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń? Zajrzyj tu: https://powertowers.pl/mobilne-platformy.

Poprzedni artykułJak wybrać ładowarki teleskopowe Faresin do swojej floty?
Następny artykułStalowe hale magazynowe – jak zadbać o odwodnienie dachów takich obiektów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj