Inwestowanie w odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaikę cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zamiana energii słonecznej w energię elektryczną to także świetny pomysł na własny, dochodowy biznes. Jak działają farmy fotowoltaiczne? Czy aby na pewno jest to opłacalna inwestycja? Podpowiadamy.

Farmy fotowoltaiczne – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, farmy fotowoltaiczne to specjalnie wydzielone strefy terenu tworzące system współpracujących ze sobą paneli słonecznych, przystosowanych do wytwarzania czystej energii elektrycznej ze Słońca. Z tego też względu farmy fotowoltaiczne często określane są mianem elektrowni słonecznych. Warto tutaj wspomnieć o tym, że jest to jedna z najbardziej ekologicznych metod produkcji energii elektrycznej, jaką dysponuje ludzkość.

Jak działają farmy fotowoltaiczne?

Farma fotowoltaiczna w zależności od wielkości może składać się z setek, a nawet z tysięcy paneli słonecznych. Każdy z nich zbudowany jest z tzw. ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Polega ono na tym, że pod wpływem działania promieni słonecznych, elektrony znajdujące się w ogniwach, a dokładniej w kryształach krzemu zostają wprawione w ruch. Powoduje to powstanie napięcia elektrycznego (różnicy potencjałów), co z kolei przyczynia się do wytworzenia prądu stałego. Ten po dotarciu do falownika fotowoltaicznego zostaje przemieniony na prąd zmienny (elektryczny).

Warto wiedzieć również o tym, że każda z instalacji fotowoltaicznych ma określoną moc wytwarzania prądu. Poziom mocy elektrowni słonecznej określa suma mocy działających w niej paneli słonecznych. Prościej mówiąc, im więcej paneli zostanie zainstalowanych na farmie fotowoltaicznej, tym większe są możliwości generowania energii elektrycznej. Więcej przydatnych informacji dotyczących farm fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.

Farmy fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Farma fotowoltaiczna to kosztowna inwestycja, dlatego też podjęcie decyzji o jej budowie powinno zostać dokładnie przemyślane. Niemniej jednak zdaniem ekspertów koszty inwestycji w elektrownię słoneczną przy atrakcyjnych warunkach dofinansowania lub kredytowania oraz sprzyjających warunkach pogodowych powinny zwrócić się w ciągu 9-10 lat.

Jesteś ciekaw, ile zyskasz na instalacji paneli fotowoltaicznych? Zakładając, że roczny przychód elektrowni słonecznej o wydajności 1000 MWh wynosi 330 tys. zł (netto), a koszty eksploatacyjne – 60 tys. zł to w ciągu roku zarobisz ok. 270 tys. zł. Mnożąc to przez 30 lat, czyli okres żywotności paneli fotowoltaicznych – elektrownia słoneczna przyniesie zysk w wysokości ok. 8 milionów złotych!

Poprzedni artykułCzym jest przetwornica częstotliwości?
Następny artykułMęskie bransolety — które są najmodniejsze? Odkrywamy fakty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj